BIST100: KRDMD, SASA Teknik Analiz ve Altın Yorumu

AB’den iyi haber

İngiltere ve AB bloğu arasındaki müzakerelerin olumlu yönde devam ettiği ve 31 Ekim’de bir Brexit için beklentilerin azalmasıyla ilgili olumlu bir haber geldi. Bu hafta, yatırımcılar Poundu destekleyen yeni faktörler için Brexit’teki gelişmeleri izlemeye devam edecek. Ekonomik verilere bakıldığında, işgücü piyasası verilerinin işsizlik oranının Eylül ayında 23.000 yeni iş eklenmesi ve ortalama ücretlerde (artı ikramiyenin) % 3.9 oranında artmasıyla birlikte işsizlik oranının % 3,8 gibi düşük bir seviyede kalması bekleniyor. Bu da Euro bölgesinden iyi haberler demek.

Enflasyon verilerinin Eylül ayında, Çarşamba günü saat 11: 30’da yayımlanmasının ardından, İngiltere Merkez Bankası hedefine uygun olacak şekilde yıllık % 1.7’lik bir artıştan bu yana % 1.8 oranında bir artış göstermesi bekleniyor. Sterlin desteklenmeye devam edecektir. Çok daha düşük durgunluk korkuları ile küresel piyasalar canlanacaktır.

Düşük faiz, az yabancı sermaye girişi: Bir İngiltere tipolojisi

Enflasyon rakamları beklentilerin altında kaldığında ve bir düşüş göstermesi durumunda, İngiltere Merkez Bankası’nın yakın zamanda faiz oranlarını düşürme olasılığı artacaktır. Düşük faiz oranları sterlin için negatiftir, çünkü yabancı sermaye girişlerini azalma eğiliminde olacaktır.

Bu bağlamda daha yüksek enflasyon, daha güçlü bir büyüme potansiyeli öne sürerek daha güçlü tüketici talebini yansıtacağı için poundu ve dolaylı olarak Brexit ‘e rağmen Eurozone ‘u destekleyecektir. Perakende satışların Perşembe günü 11: 30’da bir önceki yıla göre % 3.2 artarak, bir önceki aya göre % 0.1 artış göstermesi bekleniyor.

ABD dolarına gelince, bu haftaki ana haber: Çarşamba günü perakende satış verileri. Zira ABD ile Çin arasındaki hafta sonu boyunca gerçekleşen “kısmi” ticaret anlaşması doların haftanın başındaki hareketini etkiledi.

Olası tüketmeyen ABD ve korkutan resesyon?

Çekirdek perakende satışların, bir önceki aya göre % 0.0’dan % 0.2’lik bir artış göstermesi bekleniyor. Perakende satış verileri, ABD’deki ekonomik yavaşlamanın nötr durumundan haber verecek. Perakende satışlar beklentilerin altında kalıyorsa, bu ekonomik yavaşlamanın tüketici alanına da sızdığını ve tahminler için daha tehlikeli olan alarm hassasiyetini arttırdığı gösterebilir. Bunun USD üzerinde daha büyük bir düşüş etkisi olacaktır. Dolayısıyla tüketmeyen ABD tüm dünya için ekonomik yavaşlamanın resesyona çevrilmiş hali demek.

Ticari Anlaşma verilerin netliğini azaltabilir

Aynı zamanda, ABD ve Çin arasında geçen hafta sonu yapılan kısmi bir ticaret anlaşmasının ardından ABD ekonomisine ilişkin genel olarak iyimser görünüme bağlı olarak netliğini yitirebilir. Anlaşmaya göre, Çin’in ABD’nin tarım ürünleri satın alma anlaşması karşılığında 15 Ekim’de Çin’e yapılan ithalatlarda daha yüksek tarifelerin uygulanmasını geciktirme kararı verildi. Fikri mülkiyet, para birimi ve ABD finansal hizmetlerine erişim konusunda bazı atılımlar da bu anlaşmanın bir parçasıydı.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur 

BİST 100 endeksinde grafiğe bakıldığında, Aroon hariç osilatörler yeterince netlik kazanmışken aşağı yönlü bir kayıp silsilesi söz konusu. Bu çizgide ve hızda devam etmesi destek seviyesini toparlayamaması ve trend düşüşünü 89.000 seviyesine çekebilir. Göreceli güç endeksi boğa piyasasını bırakalı çok oldu. Volatilitenin artarken, küresel ve bölgesel dinamikler olumsuz. 103910 ve 102900 üzerinde direnç seviyeleri olumlu haberler ile birlikte kırılabilir. Fakat dalgalanma aşırı arttı ve üstelik yön ve osilatörler belirsiz iken risk iştahı daha da azalacak demektir. Aroon ve Stoch iyi bir çizgide fakat net ve belirleyici değil, çünkü çok fazla dış faktör fiyatlanıyor. Momentum güç kaybetmeye devam ederse Eliot dalgası çizgisi de değer kaybedecektir. Bu da destek seviyesine daha hızlı yaklaşılmasını önceler. 

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur 

KRDMD hissesi önemli bir düşüş trendine(grafik) devam etmekte olup son haftada yetersiz momentum ile kapattı. Kırmızı sinyal vermesi 1.90 TRY fiyatından yakın olabileceğinden göstergeler haftalık bazda olumsuz görünmektedir. Hacmine bakıldığı zaman satış ve tut odaklı bir yatırımcı profilinde performans görüyoruz. 1.86 ve 1.90 aralığında destek seviyesi üzerindeki kapanışlar tepki alışı gerçekleştirebilir. Destek seviyesi yakın zamanda denenecektir ve seans üzerinden alımlar dahil olumsuz gündeme karşı koyamayacak gözükmektedir denilebilir. Eliot dalga çizgisinin düzelmesi ise 2.03 fiyatının tekrar 2.20 direncine doğru bozması durumunda olumlu yansıyacağı söylenebilir. 

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur 

SASA hissesinde performans maalesef BİST100 endeksindeki kayıplarla düşüş trendine girmiş bulunuyor. Hisse senedine grafikte odaklanılırsa kırmızı mumlar ve mum fitillerinin aşağı yönlü, hatta gözükmüyor olduğunu ve güçlü sat ve sat sinyalleri verdiğini görüyoruz. Netlik yeterli ve güvenilirlik haftalık bazda normal. Volatilite yüksek olduğundan ve genel bir düşüş yaşandığından aralık destek yönüne 10 kademe kaymaktadır. Tamamen küresel piyasaya odaklanmış bir hisse atlası ile karşılaşmaktayız. Ekonomik durgunluk ve bölgesel endişelerinin artmasıyla 5.62 ve 5.64 desteğinin altına düşebilir ve yeni bir düşüş trendiyle sıcak para akışı kesilebilir. Aylık bazda ise tut ve sat konumlanmasının daha sık görülebileceği söylenebilir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur 

Altının performansı direnç seviyelerine yönelik bir yukarı yön olarak ifade edilebilir. Altın, yukarıdaki grafikte (XAUTRY) görüldüğü gibi güçlü al ve tut sinyalleri verdiği görülebilir. Netlik yeterli ve güvenli liman olarak tercih edilmektedir. Ulusal hisse senedi piyasasında volatilite yüksek olması en çok altına ve güvenli majör kurlara yaradığı belirtilebilir. Risk iştahı ve sıcak paranın emtia bazlı yatırımlara kayması altını kısa sürede 296.70 ve 300.50 sınırını zorlamaya itecektir. Trend içinde geri çekilme ise 287 TRY ‘den 270 ve 273 destek noktalarına hafif bir sapma görülebilir. 

Sonuç itibariyle, BİST100 önemli hisselerinin genel endekse ne kadar entegre olduklarını ve grafiklerden Türkiye ‘nin yeni bir döneme girdiğini görmekteyiz. Umarız ileriki zamanlarda daha stabil bir tablo ile karşı karşıya kalacağız. Fakat şu andaki durum için birkaç hafta bu göstergeler ile karşılaşacağımızı söyleyebilirim. Hisse senedi piyasasında kademelerin aşağı yönde gerilemesi aşırı satın alınmış görülüyor ve tepki alışı gerçekleşebilir. Fakat bu durumda bile politik belirsizlik ve olası ABD yaptırımları ile altın, yen ve İsviçre frankı gibi “güvenli liman” yatırım araçlarının ön plana çıkıyor olacağı savunulabilir.

Okan ÖZDEMİR