BİST100, BIST100/USD, MEPET, MARTI, VKGYO, SANKO, VESTL, KGYO, TGSAS Teknik Analizi / Acar Menkul – (17.05.2022)

BIST100

Kısa vadede trend satışa döndü. “2399” son dip idi ve delindi. Sonrasında geçen hafta “2361” görüldü. Endeks yukarı yöndeki hamlelerine rağmen 20 günlük ortalamayı geçemedi ve şimdi de 50 günlük ortalamaya doğru sarkmaya başladı. 20 ve 50 günlük ortalamalar arasında sıkışabilir. Daha sonra da ne tarafa koparsa o yönde hareketin devam etmesi beklenir. 20 günlük ortalamayı geçerse yukarıya, 50 günlük ortalamanın altına sarkarsa da “2170-2200” aralığına inebilir.

MEPET

Tırmanıyor. Son zamanlarda sert hareketlere maruz kalmış gözüküyor. Birileri senet üstünde etkin güce sahip olup tahtada hareket içinde olabilir. Dirençlere doğru geliyor. Çanak tamamlanmak üzere de denilebilir. Kar satışları gelebilir mi diye izlenmeli. Gerçi fiyatı ve hareketleri kontrol edenin isteğine bağlı olunduğundan satışların nerede gelebileceği güçlü yatırımcının keyfine bağlı. Destek 20 ve 50 günlük kırmızı ve yeşil renkli ortalamalarda.

MARTI

Ortalamaların üstüne tırmanmaya çalışıyor. Kendisine özgü yatırımcıların alım satımlarına bağlı olarak gidip gelen bir senet. “2.54”e kadar yaşanan sert çıkış sonrası fiyatın başlangıç noktasına kadar geri dönmesi de tahtada birilerinin olduğunun göstergesi. Hareketli ortalamaları atlatabilirse “1.50”deki dirence doğru hareketlenebilir. Endeksin gidiş gelişiyle de uyum sağlaması gibi bir tarzı yok. Endekse kontra harekette de bulunabilir.

VKGYO

Tırmanışta. Kırmızı renkli 20 günlük ortalamanın desteğinde yükseliyor. “2.38”e yakın yerde 3 adet tepe var ve sarı renkli çanak görünümü de o seviyede tamamlanmış olacak. kar satışları gelebilir ama senette tahtayı kontrol eden güçler fiyatı daha da yukarıya taşımak isteyebilir. O ayrı bir konu. Normalde teknik olarak bakıldığında direnç eski tepelerin olduğu bölgede senedin karşısına dikilir demek gerekiyor.

SANKO

Dipler genellikle “8.50-9.00” aralığında oluşmuş. Fiyat tırmanış içinde “12.48”deki geçmişte oluşan tepeyi aştı. Piyasa olumsuz bir görüntü içinde iken senetteki hareket yukarı yönde gelişiyor. Destekler kırmızı renkli 20 ve yeşil renkli 50 günlük ortalamalarda. “12.70” görüldü. Güçlü bir yatırımcı grubu veya yatırımcısı var herhalde ki senedi “7.85”den “16.73”e kadar dik bir açıyla taşıyabilmişler. “9.00-12.50” aralığındaki yatay alandan yukarı yönde kopartırlarsa fiyatı bu sefer de “15.00”ve üstüne taşıyabilirler. İstemelerine bağlı. Herkesin uğradığı bir yer değildi geçmişte. Kademelerde lotlar hala az. Likiditeye dikkat edilmeli.

VESTL

Senet ortalamaların altına sarkarak düşüşe geçti. Yaklaşık rakamlarla “31.00-22.50” aralığındaki sarı renkli yatay alan içinde uzun zamandır dolaşan senet bu içine girdiği düşüş içinde yatay alanın alt çizgisine kadar sürüklenebilir. Destek orada. Hareketli ortalamalar delindiği için onlar artık direnç oluşturacaktır. Kırmızı renkli 20 günlük ortalama 50 günlük yeşil renkli ortalamayı aşağı yönde kesmeye geliyor.

KGYO

Görüntü iyi değil. Kırmızı ve yeşil renkle gösterilen 20 ve 50 günlük ortalamaların altında kalan senet aşağılara doğru sürükleniyor. Ortalamalar dirence dönüştü. Çıkış sırasında oluşan düzeltmelere ait dipler destek olabilir. ilk olarak “4.32”ye kadar gelindi. Tutmazsa aşağıda “3.72”de dipler bulunuyor. Endeksle pek alakalı olarak yükselemedi. Son zamanlarda endeks yükselirken burada yaşanan yukarı yöndeki hamleler “7.60” civarında takıldı kaldı.

TGSAS

“8.97”den kalkan senet uçuşa geçmiş ve “39.98”e kadar dik açıyla tırmanmış. Belli ki bir spekülasyon sonucu senedi güçlü ve etkin yatırımcı veya yatırımcı grubu yukarılara taşıdıktan sonra dağıtımı gerçekleştirmiş ve senet aynı şiddette aşağılara sürüklenmiş. Uzun süredir yatay alanda dolaşıyor. Senetler yatırımcılardan geriye alınmadıkça hareketlenmesi zor. ortalamalara doğru yanaşıyor. Bu uzun sürede bıkan yatırımcılar çok olup senetlerini zararına sattılarsa ve yeteri kadar senet toplanmışsa hareket gerçekleşebilir. Onu da bilmek zor. “12-16 aralığındaki sarı renkli yatay alan katlarsa hedef olarak 20.50-21.00” aralığı ele alınabilir. Sonrası senetteki söz sahibi yatırımcıların isteğine bağlı.

Kaynak: Acar Menkul

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!