Bir Varmış Bir Yokmuş…

Bir Varmış Bir Yokmuş…

Amerikan Doları’nın rezerv para birimi ve emtia piyasasında dolar cinsi fiyatlamaların olduğu bir ortamda bir varmış bir yokmuş ile başlamayı isterdik. Ama yapamıyoruz gerçekliğe dönerek, Kasım ayı toplantısında FED ne yapar 08 Kasım genel seçimleri küresel piyasalar için risk teşkil eder mi değerlendirmek zorundayız?

20-21 Eylül FED toplantısı sonrasında açıklanan ekonomik veriler piyasaların da onay verdiği Aralık ayından önce bir faiz artırımı için yeterli görülmüyor. Ayrıca, 08 Kasım seçimlerinde politikanın piyasalara küçük bir oyun oynama ihtimali de var? Demokratlara yetki Cumhuriyetçilere kontrol ile beklenen sonuç mu olacak yoksa Amerikan halkı bu kez anketlerin dışına çıkan bir tepki ile yetki değişikliği mi isteyecek?

Küresel piyasalar bu sene yeterince sürpriz yaşadı bir tanesini daha kaldıramaz diyerek, olağan bir seçim sonucu üzerinden gideceğiz. Öyle ki içeride yaşadığımız sürprizleri de ekleyince aman beklenen olsun, piyasaların altından kalkmakta zorlandığı gelişmeler bizi daha fazla yorar!

Muhtemelen Kasım ayı toplantılarında Merkez Bankaları Amerikan seçimlerini ve FED’i bekleyecek. 04 Kasım’da açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin de beklentileri karşılaması ile kuvvetlenen Aralık ayı faiz artırım beklentisi kısa vadeli de olsa geri çekilen Dolar (DXY) Endeksi’ni tekrar yukarı taşıyabilir.

04 Kasım’da açıklanacak istihdam raporunda 170 bin, ücretlerde yüzde 0,3 artış tahmin ediliyor. Geçtiğimiz ay yüzde 62,9 olan işgücü katılım oranında yükseliş eğilimin devamı istihdam piyasasındaki olumlu görünümü pekiştirir. Geçtiğimiz ay işgücü katılım oranında yükseliş etkisi ile yüzde 5,0 olan işsizlik oranının ise Ekim ayında yüzde 4,9’a gerilemesi bekleniyor.

Olumlu istihdam, beklentilere paralel gerçekleşen seçim sonucu ve göreceli olarak iyileşen küresel ekonomi, sacayağını bir araya getirdik. Bundan sonrası için piyasalara düşen, üzerinde köpük olanlara el atıp hafif bir temizlik ve ardından döviz piyasasında “büyüme ve faiz oranına” emtia piyasasında “arz/talep dengesine” göre yeniden adaletli bir fiyatlama yapmak. Krizin mimarı Amerika çıkış için çalışmalara başladıysa diğerleri de arkasından gelecekse bizim de finansal piyasalar için daha sağlıklı fiyatlamalar beklememiz normal değil mi?

Kasım ayına bizim yakıştırdığımız tarz aynen bu şekilde iken hemen hatırlatalım kapitalist düzenin şımarık çocuğu “finansal piyasalar” abartıyı ve rüküşlüğü çok seviyor. Aniden yazının içinde çok ayıpladığım düşünmeyen toplumun yaratıcısı görsel medya etkilerini buldum ve irkildim. Giderek daha emin oluyorum küçük kopyasına bakarak diyebilirim ki, 08 Kasım seçimlerinde Amerikan halkı Dünya’yı şaşırtmayacak.

Arzu Toktay

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN