Bimeks Hisse Yorumu / Bizim Menkul – (05.09.2014)

Bimeks Hisse Yorumu

ENDEKSİN ÜZERİNDE GETİRİ Yükselme Potansiyeli: 40%

Türkiye elektronik perakendeciliği pazarı 2014’e pek de parlak  bir tabloda başlamadı. Seçim sürecinden kaynaklanan politik gerginlik, döviz kurlarındaki aşırı volatil hareketler, dibe vuran tüketici güveni ve BDDK’nın kredi kartı taksit düzenlemesi sektörü yılın ilk aylarında olumsuz etkiledi. Ancak yılın ikinci çeyreğiyle birlikte sektör daha sakin bir ortama kavuştu. Yılın ilk 5 ayında toplam elektronik perakendeciliği pazarı %17 büyürken, perakende teknoloji mağazaları (TSS) pazarı %10
büyüyerek toplamda 3,4 milyar TL’lik büyüklüğe ulaştı. TSS  kanalının pazarın bütününden aldığı pay ise %26 oldu. Özellikle cep telefonlarına getirilen taksit yasağının pazar üzerinde ciddi seviyede olumsuz etkilerinin olması bekleniyordu. Ancak teknoloji mağazaları bankalarla yaptıkları anlaşmalarla müşterilerine alternatif finansman çözümleri sunarak yasağın  olumsuz etkilerini minimize etmeye çalıştı.

Electroworld’ün ardından Darty’yi de satın alarak pazardaki konumunu güçlendiren Bimeks, 2014’ün ilk yarısını 54 farklı ilde toplam 134.005 m2’lik satış alanına sahip 136 mağazayla kapadı. Şirket 2Ç14’te 8 net mağaza açılışı gerçekleştirirken, toplam satış alanını yaklaşık 15 bin metrekare artırdı.

Bimeks’in satışları ikinci çeyrekte %105 artışla 294 milyon TL’ye ulaştı. Geçtiğmiz yıl Electroworld’ün Bimeks bünyesine katılmasından sonra 2014’ün Mart ve Nisan aylarında devralınan Darty mağazaları cironun katlanmasındaki temel neden oldu. Diğer taraftan tüketici elektroniği pazarında özellikle yılın ilk aylarında yaşanan durgunluğa rağmen eş mağaza satışlarının %6,6 büyümesini olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Bimeks mağazalarına dönüşümü Nisan ayında tamamlanan Darty mağazaları 2Ç14’te tam kapasiteyle çalışmamıştı. Yılın ikinci yarısında Darty mağazalarının ciroya katkısının daha yüksek olacağını tahmin ediyor ve cirodaki artış hızının daha da artabileceğini düşünüyoruz.

Bimeks cirodaki başarılı performansını brüt karlılığa da yansıtmayı başardı. Şirketin brüt karı 2Ç14’te 3,5 puan artışla  %21,9 oldu. Brüt karlılığın artmasındaki etkenlerden biri  karlılıkları daha yüksek olan beyaz eşya, küçük ev aletleri ve kişisel bakım kategorilerinin toplam cirodaki payının %4’ten %12 seviyelerine çıkması oldu. Ek olarak, kızışan rekabette agresif kampanyalara yönelmeyerek karlılık hedefini yüksek tutan Bimeks, Darty’den devralınan stoklardaki iskontolarla da
karlılığını iyileştirmeyi başardı. 6 aylık brüt karı %19,3 olan Bimeks’in, Şirket yönetiminin %17-%18 olan yılsonu brüt karlılık hedefini aşmasını olumlu bir gerçekleşme olarak  değerlendiriyoruz.

Şirketin FAVÖK’ü 2Ç14’te %90 artışla 16 milyon TL’yi aştı. Aynı dönemde FAVÖK marjı ise 0,4 puanlık gerilemeyle %5,5 oldu. FAVÖK marjındaki gerilemenin temel nedeni Darty mağazalarının devralınmasıyla yükselen kira ve personel giderleri oldu. Nisan ayında dönüşümleri tamamlanan Darty mağazaları için kira ve personel giderleri hemen ödenmeye başlanmışken, bu mağazaların toplam ciroya katkıları Haziran’dan itibaren oluşmaya başladı. Bu durumun sonucu  olarak da FAVÖK marjı geriledi.

Net dönem karı ikinci çeyrekte 175 bin TL’den 5,5 milyon TL’ye sıçradı. Faaliyet karındaki iyileşmenin yanısıra geçtiğimiz yıl nette 5 milyon TL finansal zarar yazan Bimeks’in, 2Ç14’teki finasal zararının 3,7 milyon TL’ye gerilemesi net dönem karındaki iyileşmenin bir diğer nedeni oldu. Finansal giderler geçen yıla göre yatay seyrederken, finansal gelirler; kur farkı gelirleri ve ertelenmiş finansman gelirlerinin etksiyile 2,3 milyon TL’den 5 milyon TL’ye yükseldi.

Satınalmaların ve iyileşen ürün karmasının etkisiyle Bimeks 2Ç14’te ciro ve brüt karlılık açısından iyi bir dönem geçirdi. Modelimizde, kullandığımız risksiz getiri oranını 0,20 puan aşağı çektik ve faaliyet gider marjını 1,6 puan yükselttik. Bu değişikliklerin sonucunda BMEKS hisse senetleri için bir önceki dönem belirlediğimiz 2,33 TL’lik hedef fiyatımı “2,16 TL” olarak  aşağı güncelliyor ve %40 yükselme potansiyeliyle “Piyasa Üzerinde Getiri” önerimizi koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir