Bimeks 2013 / 6 Bilanço Analizi / Bizim Menkul – (27.09.2013)

Bimeks Hisse Yorumu

BMEKS 30.06.2013 Mali Tablosu Bilgilendirme Notları…

– Eklenen yeni mağazalarla perakende satış alanının ve metrekare başına satış gelirlerinin artmasıyla BİMEKS’in 2013 yılı ikinci çeyreğinde satış gelirleri, geçen yılın aynı dönemine göre %34 oranında artarak 143,1 milyon TL seviyesinde
gerçekleşmiştir. 2013’ün ilk altı ayı ile geçen yılın aynı dönemini kıyasladağımızda ise %28’lik artış gerçekleşmiştir. Karşılaştırılan bu dönemlerde mevcut mağaza satış hacmi(LFL) %16 ve yeni açılan mağaza satış hacmi %12 artmıştır. 2 yıl
içinde ciroya katkısının %20 ve üzerine çıkarılması hedeflenen online satışların ciroya katkısı son dönemde %7,2(2012/06:%9) seviyesine gerilemiştir.

– Ticari mal maliyetinin ticari mal satışı içindeki payının geçen yılın aynı dönemine kıyasla 2 puan artarak %81,6 seviyesinde gerçekleşmiş, şirketin satışlarında uyguladığı indirimlerin artması SMM marjında bu artışa neden olmuştur. Böylece brüt kar marjı %20,4 seviyesinden %18,4 seviyesine gerilemiştir.

– 2013 yılı ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre genel yönetim ve pazarlama satış dağıtım giderlerinin ciro içindeki payının gerilemesi ile faaliyet gider marjı 1,4 puan iyileşmiş, %14,7 seviyesine gerilemiştir. 2013 yılı ikinci
çeyreğinde şirketin FAVÖK rakamı geçen yılın ikinci üç aylık dönemine göre %12,9 azalarak 9,9 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Bu dönemde 3 aylık FAVÖK marjı 3,3 puan azalarak %6,3 seviyesine gerilemiştir. Geçen yılın aynı dönemine göre şirketin faaliyet gider marjında düşüş yaşanmasına rağmen 2013 yılı ikinci çeyreğinde brüt kar marjının 2 puan gerilemesi FAVÖK marjının da gerilemesine neden olmuştur.

Şirketin 2013 yılının ikinci çeyreğinde de olumlu ciro performansı sergilemiştir. Buna karşılık sektördeki rekabetin şirketi daha fazla tüketiciye ulaşmak için mağaza sayılarını artırmaya yönlendirmesi karlılık marjlarında gerilemeye neden olmuştur. Electroworld’ün satın alınmasının kısa vadede şirketin kar marjında düşüşe neden olma ihtimali olsa da ciroya olumlu etki etmesi beklenmektedir. Şirket 2015 yılına kadar online satış gelirlerini kademeli olarak ciroya katkısının % 20 seviyesine çıkarmayı, 81 ilde toplam 75.000 metrekare satış alanına ve 150 mağaza ulaşmayı hedeflemektedir. Elecroworld’ün satın alınmasıyla sağlanan lojistik destek ile “Bidakka” hizmetinin daha verimli hale geleceğini ve online satışların payını artırmasını sağlayacağını düşünmekteyiz. Bu hedefler doğrultusunda BMD model portföyümüzde yer alan BİMEKS hisse senetleri için bir önceki dönem belirlediğimiz 2,13 TL’lik hedef fiyatımızı değiştirmiyor ve %22 yükselme potansiyeliyle “Piyasa Üzerinde Getiri” önerimizi koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Bizim Menkul Değerler Araştırma Raporları

Tüm Bimeks hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir