BIMAS: Ortalamalara baskı varsa..

BIMAS: Ortalamanın baskılanması için düşüşler değerli

BIMAS için ocak yazımızdan bu yana %30 mutlak getiri görüyoruz: endeks üstü getiride geri kalmış olsa da bunu geçmiş performansıyla değerlendirmek gereklidir. Endeks yukarı gittikçe hisseyi de olumlu etkiler ama bu dönemseldir. İstatistiksel olarak her zaman aynı doğruya göre hareket etmemek gerektiği adına önemli derslerden biridir. Şimdi yeniden dikkat çekiyor olmasının sebebi model gereği izlediğimiz hareketli ortalamaların baskı görmüş olmasıdır. Bir başka deyişle ortalamaları yukarı kesen hareketler genel piyasa aksine yorum gerekçemizdir. Benzer olarak baskı gören ortalamalar veya aşağı yönlü kesiliyor olmaları her zaman “alım yönlü” kodlamaları tetiklemeye başlar ve şartların oluşması beklenir. Sayısal kurallar belirleyicidir.

Ortalamalar civarına sıkışan hareketlerin formasyonu değerlidir

Ortalamaların yukarı/aşağı yönlü hareketlendirilmesi klasik teknik analizde farklı anlamlar taşımaktadır: piyasa geneli için ortalama kayıp/kazanç açısından sonuca bakınca epey “zihin aşındırıcı” olmaktadır.

Halbuki baskılanan ortalamaların herhangi veri grafiğinde oluştuğu bölge gelecek hakkında epey canlandırıcı (aksiyona geçirici) bilgi vermektedir.

Vakalar gerçekçi ve heyecan verici: sonbahar 2021 dönemi yükselişe bakabiliriz bir doğrulama olarak. O döneme girilirken “belli özelliklere sahip” ortalamalar baskı altında kaldığı için, yani birden fazla ortalamanın “uyumlu” hareketinden bahsetmekteyiz. Uyumlu hareketler, uyumlu modele götürdüğü için karmaşayı ortadan kaldıran bakış arayışlarında olmamız gerekir.

Sonbahar 2021 döneminde model uyumlu belirlenen ortalamaların baskılanmış olması aslında daha büyük ölçekli ortalamaların da kısmen baskı altında kaldığı anlamına gelmektedir. Bir başka deyişle küçük ölçekli / büyük ölçekli arası iletişimi görmezden gelemeyiz!

Benzer yükselişi veya 25-30 puanlık performansı yaz 2020 döneminde de görmekteyiz. O dönemdeki bakışımız da haber veya açıklama etkinliğinden bağımsız gelişmekteydi: baskılanan ortalamalar daha büyük hamlenin tetikleyicisi olmaktadır.  Model gereği seçilen ortalamaların bu baskıyı belli şartlar (sayısal kurallar) altında sağlaması da algoritmaların gerekliliğini vurgulamaktadır. Kural kitabınızın dijital hali olarak,  algoritmaları görebiliriz.

Her baskıda güçlenen algoritma

Kural kitabına göre gidersek: nisan 2021 – mayıs 2021- haziran 2021 yılın önemli kısmını temsil ediyor ve ticaret kararı verirken geleceği belirlemesi açısında yeterli görebiliriz. Bu dönemin baskı altında kaldığını, daha doğrusu sıkışmış band içinde hareketini görmekteyiz. Bu sıkışma daha büyük ortalamaları baskıladığı için değerlidir. Pek az portföy ve fon raporunda da benzer yaklaşımı az da olsa görmekteyiz.

— >  Model tanımlı 2 ortalamanın da baskı altında kalacağı günler devam ediyor. Bu durum da risk iştahında pozitif hareketlenme demektir.

Kurumsal hedeflere uygun tanımlı haber mektupları için temasa geçebilirsiniz.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!