BİM Hisse Yorumu / Yapı Kredi Yatırım – (16.01.2024)

Aynı yolda tam gaz

Öneri AL
Hedef Fiyat TL 510.00
Potansiyel Getiri 52%

BIM için analist değişikliği sebebiyle tahminlerimizi değiştirerek AL tavsiyemizi koruyoruz. 12 aylık hedef hisse fiyatımızı ise 510 TL/hisse olarak güncelliyoruz (önceki: GG). 2023’teki güçlü sonuçların ardından (BIST100’e göre +%66), sepet büyüklüğü büyümesi, sağlam taban alanı büyümesi ve bu yıl dirençli bir SNA marjı beklentisi için enflasyonist destek sayesinde hissenin üstün performansının devam etmesini bekliyoruz. Ayrıca, defansif yapısı ve 6,4x FD/VAFÖK ve 10,8x F/K gibi cazip 2024 çarpanları yıl boyunca görünümü destekleyebilir. 2024 yılı için, enflasyonun üzerinde bir ciro büyümesi, ancak %49’luk yüksek asgari ücret zammı ve daha az elverişli bir fiyatlandırma ortamı (örneğin, normalden daha yüksek fiyat indirimleri ve kampanyalar) nedeniyle daha zayıf yıllık marjlar ile benzer bir performans bekliyoruz. 2Y24 finansalları ilk yarıdan daha güçlü olacağa benzediğinden, 2024 yılında %68 gelir büyümesi ve %7,4 VAFÖK marjı hesaplıyoruz.

 Gelirler beklentilerin üzerinde BIM’in 2023 yılında yukarı yönlü revize edilen beklentilere paralel olarak %80 ciro büyümesi ve %7,6 VAFÖK marjı ile yılı tamamlayacağını tahmin ediyoruz. Bununla birlikte, asgari ücret artışının ardından artan personel giderleri, Ocak ayındaki düşük trafik ve azalan müşteri alım gücü nedeniyle 1Y24’te VAFÖK marjında yaklaşık 200 baz puanlık bir daralma hesaplıyoruz. Ancak, operasyonel kaldıraç avantajlarının ortaya çıkmasıyla yılsonu marjının kademeli olarak iyileşeceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca, 2024 yılında satış alanının yıllık %8 civarında büyüyeceğini öngörüyoruz.

 Daha yüksek öngörülebilirlik BIM’in pazardaki segmentasyonu, yaklaşık %65 özel markalı ürünlerden oluşan SKU tipi ve başarılı sermaye tahsisinin, özellikle kasvetli konjonktürlerde üstün bir pazar konumu sağladığına inanıyoruz. Hisse senedinin defansif yapısının ve kanıtlanmış finansal dayanıklılığının (örneğin, borçsuz statüsü ve %2’lik SNA marjı) mevcut ortamda yatırımcı ilgisini canlı tutmaya devam edebileceğine inanıyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Yapı Kredi Yatırım 2024 Strateji Raporu