BİM Hisse Yorumu / Oyak Yatırım – (21.06.2013)

BİM Hisse Yorumu

BİM hisseleri için tavsiyemizi Endeksin Üzerinde Getiri’ye yükseltiyoruz.

BİM hisseleri için tavsiyemizi Endekse Paralel Getiri’den Endeksin Üzerinde Getiri’ye yükseltiyoruz

Son haftalarda yaşanan sert düşüşün şirket spesifik olaylardan ziyade artan piyasa riski nedeniyle gerçekleştiği görülüyor. BİM’in risklere karşı dayanıklı iş modeli ve defansif yapısını göz önüne alarak bu düşüşün alım fırsatı sunduğunu düşünüyoruz.

Perakende sektöründe artan rekabete rağmen BİM en güçlü oyuncu konumunda

BİM rakiplerine kıyasla çok daha güçlü marka bilinirliği ve müşteri güvenine sahip olmayı başarmıştır. Bunun sonucunda sadık bir müşteri kitlesi edinen BİM, sadece düşük fiyatlar ile değil ürün kalitesi ile de tüketiciler tarafından tercih edilir konumdadır. Rakiplerinin hızlı mağaza açma planları, agresif pazarlama faaliyetleri ve kampanyaları devam etmesine rağmen, BİM sektöründe farklı ve lider konumunu sürdürmektedir. Uzun vadede BİM’in bu konumunu korumasını bekliyoruz.

Uzun vadeli tahminler

BİM’in 10 sene içerisinde Türkiye’de toplam 6.500 adet ve yurtdışında 1.000 adet olmak üzere toplam 7.500 adet mağazaya sahip olmasını bekliyoruz. Diğer yandan eş mağaza satışlarında yıllık ortalama %7.5 büyüme öngörüyoruz. Tüm bu tahminler ışığında 10 sene içerisinde BİM’in ortalama %15 büyüme yakalamasını tahmin ediyoruz. Uzun vadeli net kar marjını ise %3.2 olarak tahmin ediyoruz. BİM’in son 5 sene ortalama net kar marjı ise %3.5 seviyesinde gerçekleşmişti.

Hedef fiyatımız 54.2 TL

BİM için hedef fiyatımızı 54.2 TL olarak belirliyor ve Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyesi veriyoruz. Hissenin uzun vadeli F/K çarpanının 25.0x seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Her ne kadar yavaşlayan büyüme yatırımcılarda çarpanın aşağıya gelmesine yönelik kaygı yaratsa da, BİM’in düşük risk yapısı ve yüksek özsermaye getirisi gibi yüksek çarpanları destekleyen diğer etkenlerin uzun vadede sürdürülebilir olduğunu düşünüyoruz.

OYAK Yatırım Araştırma

Tüm BİM hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.