BİM Hisse Yorumu / İnfo Yatırım – (23.01.2023)

BİM Birleşik Mağazalar

Kapanış Fiyatı: 135.30 TL
Hedef Fiyat: 212 TL
Öneri: AL

BIMAS için hedef fiyatımızı 212 TL’ye olarak koruyor, AL tavsiyemizi sürdürmeye devam ediyoruz.

BİM’in istikrarlı ve kanıtlanmış iş modelinin ve muhafazakâr bilançosunun mevcut dalgalı piyasa koşullarında bir avantaj oluşturduğunu düşünüyoruz. Her ne kadar hisse senetleri kısa vadeli katalizörlerden yoksun olsa da yüksek iskonto oranına rağmen bulduğumuz potansiyel getiri bizce BİM’i uzun vadede cazip bir yatırım haline getirmeye devam ediyor.

Yakın gelecekte olumlu ticari ortam devam edecek.

BİM’in mevcut ortamda ideal olarak konumlandığını düşünüyoruz. Zayıf ekonomik büyüme, işsizliğin artması ve küresel olarak yükselen gıda fiyatları hane halkının bütçesi üzerinde baskı oluşturuyor. Böyle dönemlerde tüketiciler uygun fiyatlarıyla indirim marketlerini tercih edebiliyor. Ayrıca son yıllarda gıdanın hane halkı tüketimi içindeki payının arttığını gözlemliyoruz. Son olarak yaklaşık %55’lik asgari ücret zammının kısa dönem maliyet baskısından sonra indirim marketlerin satışlarını olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz.

Mağaza açılışları güçlü seyrini koruyor.

2022 ilk 9 ayında toplamda 11,274 adet mağazaya ulaşan BİM’in önümüzdeki sene de yurt içi ve yurt dışı mağaza açılışlarındaki yukarı yönlü ivmesinin devamlılığını bekliyoruz.

Riskler.

i)regülasyon ve düzenleyici kurum baskıları, ii)beklentilerin üzerinde olan maliyet artışları, iii)inşaat ve lojistik giderlerinin beklenenden hızlı artışı sonucu mağaza artışlarının yavaşlaması, iv)personel giderlerindeki beklenenden fazla ara artışlar, mevcut riskler kapsamındadır.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: İnfo Yatırım Strateji Raporu

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!