İş Bankası Hisse Yorumu / Şeker Yatırım – (28.01.2014)

İŞ Bankası Hisse Yorumu

İş Bankası 2014 tahmini 0.80 fiyat/defter değeri ve 6.59 fiyat/ kazanç oranı ile rakiplerine göre sırasıyla %17 ve %9 iskontolu işlem görmektedir. 2014 tahmini sermaye getirisi ise %13 olup rakip ortalamasının (%14) biraz altındadır.

5,2 aylık aktif-pasif vade farkı sektörün (6 ay) altında olan İş Bankası yükselen faiz ortamında rakiplerine göre daha avantajlı olmakla birlikte toplam kredilerinin %33’ünü (rakipler %24) oluşturan KOBI kredilerinin artan faiz ortamında hızlı fiyatlanması sayesinde de 2014 yılında rakiplerinden olumlu ayrışacağını düşünmekteyiz. %16 sürdürülebilir sermaye getirisi, %15,5 sermaye maliyeti ve %5 uzun vadeli büyüme oranıyla İş Bankası için hedef fiyatımız 5,81TL olup %24 getiri potansiyeline işaret etmektedir.

Banka için “AL” tavsiyemizi korumaktayız. 2014 yılında İş Bankası’nın net karının 2013 yılında %6 azaldıktan sonra yıldan yıla %3 artacağını beklemekteyiz. Böylece İş Bankası takibimizdeki bankalar arasında yıldan yıla karlılıkta en yüksek ivmeyi göstermektedir. Bankanın takipteki krediler oranının (%1,8) rakiplerinin (%2,8) oldukça altında olması avantaj yaratmaktadır. Beklentilerden yüksek gerçekleşebilecek yıllık enflasyon ile beklentilerden iyi büyüme bankanın TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirlerini artıracağından net karlılığa ek katkı yapabilir. Basel 3 sürecindeki belirsizlikler ile bankacılık komisyonlarındaki potansiyel düzenlemeler hisse için ve sektör için risk oluşturmaktadır.

Şeker Yatırım 2014 Şubat Aylık Bülteni

Şeker Yatırım Araştırma

Tüm İŞ Bankası hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir