Bankalarda Unutulan Paralar ile İlgili Sorgulama Ekranı

Bilindiği üzere, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62 nci maddesine göre, bankalar nezdlerindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62 nci maddesinin uygulanmasına ilişkin yayımlanan Yönetmeliğin 8 inci maddesi gereğince zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından itibaren Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu internet sitesinde üç ay müddetle ilan edilecektir.

Bu çerçevede, listede isim ve hesap bilgileri yer alan kişilerin en geç 16 Mayıs 2011 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu bankanın herhangi bir şubesine geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde yasa gereği zamanaşımına uğramış olan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakları gelir kaydedilmek üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

Aşağıdaki linkten zamanaşımına girecek veya girmiş mevduatınız olup olmadığını sorgulatabilirsiniz.

http://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr/

Kaynak: TMSF

Önemli Not: Sorgulama ekranı linki doğrudur. Fakat belli süreler içinde yayında kalmaktadır. Sorgulama ekranı yayından kalkmış ise şöyle bir notla karşılaşabilirsiniz : “5411 sayılı Bankacılık Kanununun 62 nci maddesi uyarınca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hazırlanarak, 01.11.2006 tarih ve 26333 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 8 inci maddesi gereğince ilandan kaldırılmıştır.”

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


20 Comments on “Bankalarda Unutulan Paralar ile İlgili Sorgulama Ekranı”

 1. kardeşim siz milletle dalgamı geçiyosunuz sorgulama ekranı diye link gösteriyosunuz bir Allahın Kulu verdiğiniz linkden kesinlikle hiç bir listeye giremiyor ayıp be….

  1. Sayın Orhan Bey,
   Verdiğimiz link herhangibir forum ya da amatör bir site linki değildir. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun bu iş için hazırladığı sayfanın linkidir. Bu sayfa ile ilgili bir sorununuz varsa müracaat edeceğiniz mercii Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun kendisidir.

   Saygılar,
   Paraborsa.Net ekibi

   1. millet koyun gibi listeye bakıp ismini aramaya alışmış isim soyisim yazıp otomatik aramaya pek inanmıyorlar illai kendi tek tek okuyacak.

   1. Bankalar Güneşli Havada Şemsiyeyi Verir Yağmur Yağmaya Başladığında Geri İster Türk Bankacılık Sistemi Budur Zararlıdır Uzak Durulması Önemle Rica Olunur kanser Gibidir Bulaştığı Zaman Kurtuluşu Çok Zordur

 2. Bu ülkenin vatandaşı acaba yabancı bir ülkenin bankasına mı para yatırdı?
  Göz nuru kazandığı üç kuruş çekilmedi diye sahipsiz avanta bir para mı sanılıp paralarına el konuluyor. Bunun izahını yapacak bir babayiğit varmı .
  Vatandaşın bu konudan haberdar edilmesi olanak dışı mı.Hangi iletişim çağında yaşadığımızın şimdi farkına vardık.

 3. ya arkadaşlar hepsi güzelde benim bir bakaya 1 kuruş borcum oldum beni hemen buluyorda yada kapıma hemen icara memurunu dikiyor ben bakada 10 milyon unutunca beni neden bulamıyor ben onu hiç anlamadım varmı böyle bir şacmalık.

 4. sorgu ekranında kendi ismim ile arama yaptığımda adıma olan bir hesapta 50 tl üzeri param olduğunu görüyorum ancak doğum yeri/tarihi bilinmiyor bana mı ait olduğunu nasıl öğrenebilirim ki bankadan öğrenebilir miyim ?

 5. inanki vatandaşlarla dalga geçiyorsunuz sanırım bunu parası olanda bulamasın da para hazineye kalsın diye böyle bir kurnazlık yapıyorsunuz benim param

 6. kardesim bence hic kimse parasini bankalarda unutmaz ama nasil olsa bankada garenti altinda oldugundan parayada ihtiyaci yoksa ne yapsin yani orayadami guvenemiyecegiz

 7. babam vefat etti bankalarda parasını sorgulamıştık fakat bilmedigimiz bir hesapta fon hesabı varmış yaklaşık 30 000 tl zaman aşımına ugradıgı söyleniyor ne yapmam gerekiyor lütfen bilgi verir misiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir