Bakır Fiyatları – (30.10.2013)

Bakır New York’ta, stoklardaki düşüşlerin sürmesi ve Fed’in dünyanın en büyük ekonomisini desteklemeye yönelik teşvikleri sürdüreceği spekülasyonunun etkisi ile son bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Londra Metal Borsası (LME) tarafından izlenen bakır stokları düşüşünü kırkıncı güne taşıdı.. Fed politika yapıcılarının iki gün süren toplantısı bugün sona erecek ve Bloomberg’in düzenlediği ankete katılan ekonomistler, ABD merkez bankasının aylık 85 milyar dolar olan varlık alım programını Mart ayındaki toplantıda daraltmasını bekliyor. ABD, Çin’in ardından en büyük bakır kullanıcısı konumunda.

Dublin’de Ava Capital Markets Ltd. şef piyasa analisti Naeem Aslam, “Fed’in para musluklarını açık tutmaya devam edceğine ve Mart ayına kadar varlık alımlarının azaltılmayabileceğine ilişkin iyimserlik bakıra destek sağladı,” dedi ve “Metalin 7,334 dolardaki direncini kırdığını görebiliriz” şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, pound başına 3.326 dolar ile 23 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, yüzde 1.3 yükselerek, New York saati ile 08:44’te pound başına 3.3195 dolara çıktı. Fiyatlar, üç ay ard arda yükseldikten sonra Ekim ayında fazla değişmedi. Üç ay vadeli bakır kontratları, LME’de, yüzde 1.1 yükselerek ton başına 7,282 dolara ulaştı.

Fiyatlar ayrıca, Avrupa2nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen AG’nin müşterilere araç teslimatının bu yıl artmaya hazırlandığını açıklamasından da destek buldu. Uluslararası Bakır Çalışma Grubu (International Copper Study Group ), ortalama büyüklükteki bir otomobilin yaklaşık 50 poundluk bakır içerdiğini belirtti.

LME bakır stokları 476,025 tona inerek Mart ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Depolardan bakır çıkarılmasına ilişkin emirler, dün yüzde 12 ile son dört ayın en hızlı çıkışını gerçekleştirdikten sonra bugün yüzde 0.4 geriledi.

Londra’da Marex Spectron Group analitik satışlar müdürü Vicky Sanders, “Bakır stoklarında daha da düşüş olmasını bekleyen çok kişi var,” dedi.

Çinko Londra’da 28 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. Aluminyum ve nikel de yükselirken, kurşun ve kalay değişmedi.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir