Bakır Fiyatları – (11.09.2012)

Bakır, Çin ekonomisinde yavaşlama işaretleri ile birlikte 3 haftanın en sert düşüşünü yaptı.

Bakır, Almanya’nın Avrupa kurtarma fonuna katılımı için Anayasa Mahkemesi’nin vereceği karar öncesi, dünyanın en büyük bakır kullanıcısı Çin’de ekonominin yavaşlamakta olduğu yolunda artan işaretlerden dolayı son üç haftanın en sert düşüşünü gerçekleştirdi. Çinko son sekiz günde ilk kez geriledi.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası’nda (LME), yüzde 1 ile 20 Ağustos’tan bu yana en hızlı düşüşünü göstererek ton başına 7,985 dolara kadar düştükten sonra, Seul saati ile 13:59’da ton başına 8,015 dolara geldi. Bakır dün, politika yapıcıların büyümeyi desteklemeye yönelik adımlar atacağı beklentisi ve Çin’in metro ve demiryolarını da içeren yeni altyapı projelerini onaylamasının ardından, 8,109.75 dolar ile son dört ayın en yüksek seviyesine çıkmıştı. Aralık teslimatı bakır, New York Comex piyasasında yüzde 0.7 düşerek pound başına 3.6635 dolara indi.

Çin’de bakır ithalatı Ağustos ayında, sanayi üretiminin son üç yılın en yavaş büyümesini göstermesi ile birlikte düştü. Macquarie Group Ltd.’nin bir raporuna göre, Çin’de bakır traderları, üretim tesisleri ve fabrikaları bu ay daha az sipariş verdiler. Grup Çin’in 2012 yılı büyüme tahminini yüzde 8.1’den yüzde 7.7’ye düşürdü.

Şanghay’da HNA Topwin Futures Co. analisti Xu Liping, “Büyümeyi destekleyici tedbirlere karşın, esas tüketim, mevsimsel talepte yükseliş beklememize karşın, çok artmadı” dedi ve “Bu, Avrupa’daki belirsizlikle birlikte, 8,000 dolar seviyesinde baskı oluşturuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya’da Federal Anayasa mahkemesi yarın, ülkesinin, 500 milyar euroluk (639 milyar dolar) bölgenin daimi kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması’na (ESM) katılımı konusundaki kararını açıklayacak.

Galvanize çelik üretiminde kullanılan çinko, yüzde 2.1 ile 1 Ağustos’tan bu yana en hızlı düşüşünü göstererek ton başına 1,973 dolara kadar indi. Aluminyum, kurşun, kalay ve nikel de düştü.

Çin’de temel aluminyum üretimi geçen ay, Temmuz ayındaki 1.67 milyon tondan, rekor seviye olan 1.75 milyon tona çıktı. Rafine bakır üretimi, temmuz ayındaki seviyesi olan 483,000 tondan 511,000 tona çıktı.

Aralık vadeli bakır, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası’nda yüzde 0.3 düşerek ton başına 57,940 yuana (9,140 dolar) indi.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir