Bakır Fiyatları – (08.08.2012)

Bakır fiyatları, dünyanın en büyük metal tüketicisi Çin’de yavaşlayan ekonominin bakır talebini olumsuz etkileyeceği endişeleri ile, son dört günde ilk kez düştü.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası’nda (LME) yüzde 0.6 düşerek ton başına 7,536.25 dolara kadar indikten sonra, Seul saati ile 11:09’da 7,537 dolar seviyesinde seyrediyordu. Eylül vadeli bakır kontratı, New York Comex piyasasında yüzde 0.6 düşerek pound başına 3.421 dolara indi.

Seul’de KTB Investment & Securities Inc. emtia traderı Chris Kwon, “Piyasanın genel tonu Çin ekonomisinin sağlığına ve talebe yönelik belirsizlikler tarafıdan belirleniyor” dedi ve “Çin’de stoklar artıyor ve talep halen çok zayıf. Bunun yanında, Avrupa krizinin daha da kötüleşeceği riski de var” değerlendirmesinde bulundu.

Bu hafta açıklancak olan enflasyon ve perakende satışlar verileri, Çin ekonomisinin henüz taban yapmadığını gösterebilir. Bloomberg News’un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, Çin’de yarın açıklanacak olan üretici fiyatları endeksinin, Haziran ayında yüzde 2.1 düştükten sonra, Temmuz ayında yüzde 2.5 gerilemesi bekleniyor.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası tarafından takip edilen bakır stokları geçen hafta yüzde 4.9 artarak 164,111 tona çıktı. Stoklar bu yıl yüzde 76 sıçradı. Kasım vadeli bakır kontratları, Şanghay Borsası’nda yüzde 0.7 yükselerek ton başına 55,060 yuana (8,647 dolar) çıktı.

Çin’de bakır ithalatı Haziran ayında 250,097 ton oldu. Bu rakam Mayıs ayında 301,990 tondu. LME’de, kurşun, çinko ve aluminyum düşerken, nikel değişmedi.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir