Bakır Fiyatları – (04.03.2013)

Bakır fiyatları, Çin’in emlak fiyatlarındaki yükselişleri önlemek için yeni tedbirler almasının, dünyanın en büyük metal tüketicinde talebin olumsuz etkilenebileceği endişesini artırması sonucu, düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Aluminyum 11 gündür düşüyor ve bu, Haziran ayından bu yana en uzun süreli düşüş dönemini işaret ediyor.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası’nda (LME), günün erken saatlerinde ton başına 7,761 dolara kadar çıktıktan sonra, yüzde 0.2 düşüşüle, Tokyo saati ile 13:44’te 7,687.25 dolara geldi. Metal 1 Mart’ta 7,652 dolara kadar inerek 19 Kasım’dan bu yana en düşük seviyesini gördü ve geçen hafta yüzde 1.3 değer kaybetti.

Çin, “aşırı hızlı” fiyat artışlarının olduğu kentlerde, ikinci konut için mortgage kredilerinde ön ödeme ve faizlerin artırılmasını istedi ve satışlarda daha sıkı vergi kontrollerine gidilmesi talimatı verdi. Çin’de parlamenterler yarın yıllık toplantı için biraraya gelecek. Ulusal Halk Kongresi adı verilern bu toplantılarda, hükümet genellikle yıl için ekonomik hedefleri açıklıyor. Çin en büyük baz metal kullanıcısı konumunda.

Astmax Investment Management Inc. şef fon yöneticisi Tetsu Emori, “Çin’in emlak fiyatları üzerindeki daha sıkılaştırılmış politikası sanayi metalleri üzerinde baskı oluşturuyor,” dedi ve bakır için, Londra ve Şanghay’daki daha yüksek stok miktarlarının da fiyatları daha aşağıya çektiğini sözlerine ekledi.

Bakır, erken saatlerde, Japonya Merkez Bankası başkan adayı Haruhiko Kuroda’nın, deflasyonu durdurmak için ne gerekiyorsa yapacağını söylemesi ve ABD’de geçen hafta açıklanan imalat sanayi verilerinin beklenenden daha iyi çıkması ile birlikte yüzde 0.8’e kadar yükseldi.

Şanghay Borsası tarafından izlenen stoklar geçen hafta 226,201 tona çıkarak Mart 2012’den bu yana en yüksek seviyesine çıkarken, Londra tarafından izlenen stoklar 458,775 tonla ile 16 ayın zirvesine çıktı.

Mayıs vadeli bakır kontratları Şanghay Vadeli İşlemler Borsası’nda, yüzde 0.8 düşerek 56,270 yuana (9,038 dolar) geriledi. Mayıs vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında yüzde 0.5 değer kaybederek pound başına 3.484 dolara geriledi.

LME’de, çinko, nikel ve kurşun da düştü. Kalay yükseldi.

Bloomberg HT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.