61. Hükümetin Bakanlarının Özgeçmişleri

Başbakan Erdoğan başkanlığında kurulan 61. hükümet kabinesinin özgeçmişi Türkiye mozağini yansıtıyor.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kurulan 61. Hükümette yer alan kabine üyelerinin özgeçmişleri şöyle:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan:

”Erdoğan, 26 Şubat 1954’te İstanbul’da doğdu. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Tenzile. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdi. Özel sektörde müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu üyesi oldu ve Kurucu Genel Başkanı seçildi. 22. Dönem Siirt Milletvekili. 59 ve 60. Hükümet’te Başbakanlık görevini üstlendi. İngilizce bilen Erdoğan, evli ve 4 çocuk babası.”

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan:

”1967 yılında Ankara’da doğdu. 1985’te TED Ankara Koleji’ni bitirdi. ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde 1989 yılında mezun oldu. 1990-92 yılları arasında ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School’da işletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı. Yüksek lisans çalışmalarında, Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaştı. 1992-1994 yılları arasında Amerika’da finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan bir özel şirkette danışman olarak çalıştı. Çok iyi derecede İngilizce biliyor. Evli ve 3 çocuk babası.”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç:

”1948 Bursa doğumlu. 1970 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Manisa’da serbest avukatlık yaptı.

Üniversite yıllarından itibaren siyasetle uğraşarak Gençlik Kolları Başkanlığı ve İl Başkanlığı görevlerinde bulundu. 24 Aralık 1995 seçimlerinde Refah Partisi’nden Manisa milletvekili seçilen Bülent Arınç, Refah Partisi’nin MKYK üyeliğinde bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu Ve Türkiye AB Karma Komisyonu;nda çalıştı. 18 Nisan 1999 seçimlerinde Fazilet Partisi’nden Manisa milletvekili seçilen Arınç, iki yasama dönemi Fazilet Partisi Grup Başkan vekilliği görevinde bulundu. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu üyeliği yaptı.

Fazilet Partisi’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasından sonra yeni kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katıldı. Adalet ve Kalkınma Partisi Grup başkanlığına seçildi. Meclis Başkanlığı görevi de yapan Arınç, orta derecede İngilizce biliyor, evli ve iki çocuk babası.”

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay:

”1947 yılında Kırıkkale’de doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. DPT Sosyal Planlama Daire Başkanlığı, Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kurucu Rektörlüğü, devlet bakanlığı görevlerini yapan Atalay, 60. hükümette İçişleri Bakanlığı görevi ile ‘Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’nin de koordinatörlüğünü yürüttü. İngilizce bilen Atalay, evli ve 3 çocuk sahibi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ:

”1 Nisan 1965 yılında Yozgat’ta doğdu. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans yaptı. Bir süre kamu görevinde bulunan Bekir Bozdağ daha sonra serbest avukat olarak çalıştı. 18 Nisan 1999 yerel yönetim seçimlerinde Akdağmadeni İlçe Belediye Başkan Adayı oldu. AK Parti’nin kurulmasıyla birlikte, Yozgat’ta AK Parti İl Teşkilatı’nın kurucuları arasında yer aldı ve kurucu il yönetiminde Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 22. Dönem’de Yozgat milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi olan Bekir Bozdağ, AK Parti Teşkilat Başkanlığı;na bağlı olarak değişik illerde İl Teşkilat Koordinatörlüğü ve 12. Bölge Teşkilat Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. 23. Dönem Yozgat Milletvekili olan Bekir Bozdağ, AK Parti Meclis Grup Başkanvekili seçildi. Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Bekir Bozdağ, evli ve iki çocuk babası.”

Adalet Bakanı Sadullah Ergin:

”1964 yılında Antakya’da doğdu. İlk ve orta öğretimini Antakya;da yaptı. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilgiler Fakültesinde 1 yıl okudu. 1983 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. 1987 de mezun oldu. Askerlik görevini tamamladıktan sonra Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğünde 5 yıl süreyle kurum avukatı olarak çalıştı. 1995 te istifa ederek serbest avukatlığa başladı. Çeşitli dernek ve cemiyetlerde yöneticilik yaptı. 1999 yılındaki seçimlerde Hatay Merkez Belediye başkan adayı oldu. AK Parti’nin kurulmasıyla beraber Hatay Kurucu İl başkanı oldu. 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan milletvekili genel seçimlerinde Hatay milletvekili olarak parlementoya girdi. AK Parti Grup Başkanvekilliği görevinde de bulunan Ergin, evli ve 3 çocuk babasıdır.”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin:

”1966 yılında Gaziantep’te doğdu. İTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Özel sektörde çeşitli firmalarda mühendis ve yönetici olarak görev yaptı. 22. Dönem Milletvekili olarak Gaziantep’ten TBMM’ye girdi. TBMM Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu’nda ve AB Uyum Komisyonu ile TBMM Töre-Namus Cinayetleri ve Çocuklara Karşı Şiddeti Araştırma Komisyonu’nda görev yaptı. AK Parti Kadın Kollarında bir dönem teşkilattan ve bir dönem de siyasi işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanlığı görevini de yürüten Şahin, evli ve iki çocuk annesidir.”

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış:

”1970 Bingöl doğumlu olan Bağış, Siirtlidir. The Baruch College of The City University of New York İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları bölümünde lisans eğitimi görüp, Kamu Yönetimi üzerine de master yapan Egemen Bağış, Beyhan Bağış ile evli ve iki çocuk babasıdır.

2002’de İstanbul Milletvekili seçilen Egemen Bağış, AB ile tam üyelik görüşmelerini yürütmek üzere Ocak 2009’dan bu yana Devlet Bakanı ve Başmüzakereci olarak görevini yürütmektedir. Daha önce AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yapan Bağış, Genel Başkan Yardımcısı olarak AK Parti’nin en yüksek yürütme organı olan Merkez Yürütme Kurulu üyeliğinde de bulunuyor.”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün:

”14 Eylül 1962’de İzmit Çınarlı’da doğdu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Şahizer’dir. İktisatçı, Yönetici ve Yönetim Danışmanı. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdi. Derince Belediye Başkanlığına seçilerek bu görevi yürüttü. 22. Dönem Kocaeli Milletvekililiği yaptı. İngilizce bilen Ergün, evli ve 4 çocuk babasıdır.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik:

”1956 yılında Artvin’de doğdu. Bursa Yüksek İslam Enstitüsü, Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nü bitiren Çelik, AK Parti kurucu üyeliği, grup başkanvekilliği gibi görevlerde bulundu, 60. Hükümette de yer aldı. Çelik, evli, 4 çocuk babasıdır.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar:

”1948 Trabzon doğumlu. İnşaat Yüksek Mühendisi. İstanbul Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra İstanbul üniversitesi’nden aynı dalda yüksek lisans derecesi aldı. 10 yıl süreyle istanbul Büyükşehir ve Eminönü Belediyesi Meclis Üyeliği, 4,5 yıl KİPTAŞ Genel Müdürlüğü, 8 yıl 3 ay TOKİ Başkanlığı yaptı. İngilizce bilen Bayraktar, evlidir.”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu:

”1959 yılında Konya-Taşkent’te doğdu. Ortaöğretimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi bölümlerinden mezun oldu. Aynı üniversitenin Kamu Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisans, Siyaset Bilimi ve Uluslar arası İlişkiler Bölümünde doktorasını tamamladı. 1990-1995 yılları arasında yurtdışında görev yaptıktan sonra 1996-1999 yılları arasında Marmara Üniversitesi’nde çalıştı. 1993’te doçent, 1999’da profesör oldu. Beykent Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanlığı yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dış politika başdanışmanlığı görevinde de bulunan Davutoğlu, 60. hükümette de Dışişleri Bakanlığı görevinde bulundu.”

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:

”15 Kasım 1957’de Muş’ta doğdu. Babasının adı Salih, annesinin adı Muhlise’dir. Makine Mühendisi ve Sanayici. Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Sanayici olarak çalıştı. 1987’de Ankara Sanayi Odası’na Oda Meclisi Üyesi oldu. 1989’da Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi, 1991’de Başkanvekili ve 1995’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak, 2007’ye kadar bu görevini sürdürdü. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde üç dönem Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. TOBB Ekonomi Teknoloji Üniversitesi ile Türkiye Ekonomi Araştırma Vakfı’nın Mütevelli Heyet Üyesi oldu. 60. Hükümet’te de yer aldı. İngilizce bilen Çağlayan, evli ve iki çocuk babasıdır.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız:

”3 Nisan 1962’de Yozgat Devecipınar’da doğan Yıldız, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Kayseri Elektrik Üretim Şirketi’nin Yönetim Kurulu Üyeliği, Kayseri ve Civarı Elektrik TAŞ’nin Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdürü olarak görev yapan Yıldız, iyi derecde ingilizce biliyor. 60. hükümette de yer alan Yıldız, evli ve 4 çocuk babasıdır.”

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç:

”23 Temmuz 1972 yılında Samsun;da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.Dünya Radyo, Kanal 7, NTV ve Kanal D’de program yapımcısı, sunucusu, haber müdürü ve haber editörü olarak görev yapmıştır.22. Dönem Samsun Milletvekili olan Suat Kılıç aynı dönemde TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği görevinde bulunmuştur. 23. Dönem’de Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Üyesi olmuştur.İngilizce bilen Suat Kılıç, evli ve 2 çocuk babasıdır.”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker:

”1956 Yılında Diyarbakır’da doğdu. İlk, orta, lise tahsilini Diyarbakır’da tamamladıktan sonra lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde, yüksek lisansını İngiltere’de University of Aberdeen’de, doktorasını Ankara Üniversitesinde tamamladı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın değişik birimlerinde üst düzey görevlerde bulundu. AK Parti kuruluş çalışmalarına katıldı ve Genel Merkez Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 22.Dönem Diyarbakır Milletvekili olarak AK Parti MKYK Üyeliği, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve Batı Avrupa Birliği Parlamenter Asamblesi Türk Grubu üyeliği ile birlikte TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyeliğinde bulundu. 2005 Yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı görevine atandı. 23.Dönemde de Diyarbakır Milletvekili olarak seçildi ve 60.Hükümette de yer alan Eker, İngilizce biliyor. Bakan Eker,evli ve üç çocuk babasıdır.”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı:

”23 Mayıs 1952;de Rize Çayeli’nde doğdu. Yazıcı, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Kamu hukuku alanında seminer çalışmalarına katılan Yazıcı, 1976 Yılında hakim adayı olarak İstanbul Adliyesi’nde kamu görevine başladı. Sırasıyla Çayırlı, Mihallıççık ve Kargı Hakimliklerinde bulundu. Yazıcı, 1984 yılı sonunda kamudaki görevinden ayrılarak İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat olarak serbest çalışmaya başladı. Bu süreçte çeşitli dernek, vakıf ve siyasi partilerde üye ve yönetici olarak toplumsal çalışmalar içinde yer aldı. Yazıcı, bu süreçte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı ve hukuk Müşaviri olarak da görev yaptı. Yazıcı, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kuruluş sürecinde yer alarak, partinin Kurucu Üyesi oldu. 3 Kasım 2002 seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya giren Yazıcı, Kasım 2002;den itibaren beş yıl süre ile AK Parti;nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Yazıcı, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev yapmaktadır. 22 Temmuz 2007 günü yapılan genel seçimlerde yeniden İstanbul Milletvekili seçilerek Parlamentoya giren, Devlet Bakanı olarak da 60. hükümette yer alan Yazıcı, evli ve 2 çocuk babasıdır.”

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin:

”1956 yılında Ordu’da doğdu. 1976 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.Ordu İl Maiyet Memurluğu görevinden sonra 1980 yılında Kaymakam oldu. Araklı, Türkeli, Ermenek, Devrekani, Eleşkirt, Cizre ve Elmalı ilçelerinde Kaymakamlık yaptı. TODAİE Kamu Yönetimi Uzmanlık Programını bitiren İdris Naim Şahin 1989 yılında İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi oldu. 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atandı. Belediye;nin personel, idari, hukuki, sosyal ve kültürel hizmet birimlerinin yönetiminde bulunan İdris Naim Şahin, 1999 yılından itibaren İBB Başkan Danışmanlığı, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Genel Koordinatörlüğü ve İBB Teftiş Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan İdris Naim Şahin, 3 Kasım Milletvekili Genel Seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak Parlamentoya girmiştir. Şahin, evli ve altı çocuk babasıdır.”

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz:

”1967 Bingöl doğumlu olan Yılmaz, ilk ,orta ve lise öğrenimini bu ilde tamamladı. 1983 yılında girdiği Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden 1988 yılında birincilikle mezun oldu. 1989 yılında Devlet Planlama Teşkilatında Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. 1992-1994 yıllarında Denver Üniversitesinde (ABD) Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans eğitimi, burslu öğrenci olarak kabul edildiği Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde Planlama konulu doktora tezi 2003 yılında kabul edildi. 1995 yılında Dış Ticarette Yeni Korumacılık konulu Tez çalışması ile Planlama Uzmanı oldu. 1995-2003 yıllarında Planlama Uzmanı olarak görev yaptı. Devlet Planlama Teşkilatı AB ile ilişkiler Genel Müdürü görevinde bulundu. Yılmaz, 60. Hükümette devlet bakanlığı görevini sürdürüyordu.”

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay:

”1 Mart 1947’de Ordu’da doğdu. Babasının adı Nazım, annesinin adı Mürüvvet’tir. Hukukçu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Serbest avukatlık yaptı. Doğu Konferansı ve Yeni Siyaset Girişimi adlı sivil girişimlere çağırıcı ve kurucu olarak katıldı. 60. Hükümet’te Kültür ve Turizm Bakanı oldu. İyi düzeyde ingilizce bilen Günay, evli ve 2 çocuk babasıdır.”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek:

”1 Ocak 1967’de Batman Arıca’da doğdu. Babasının adı Hasan, annesinin adı Mehdiye’dir. Ekonomist. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere’de University of Exeter’de tamamladı. ABD Büyükelçiliği’nde ve Deutsche Menkul Kıymetlerde kıdemli ekonomist olarak çalıştı. Bir süre UBS Bankası Hisse Senedi Analiz Birimi’nde görev yaptıktan sonra uluslararası finans kuruluşu Merrill Lynch’te ekonomist ve stratejist olarak çalıştı. Aynı kurumun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi Makroekonomik Araştırmalar Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. 60. Hükümet’te de yer aldı. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Şimşek, evlidir.”

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer:

”10 Eylül 1956’da Karaman’da doğdu. Baba adı Duran Ahmet, anne adı Ayşe’dir. Öğretim Üyesi. Erzurum Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Yönetimi ve Politikası Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalında 1988’de Doçent, 1994’te Profesör oldu. 1993’te ABD Drexel Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak çalışmalar yaptı. Marmara Üniversitesi Orta Doğu Ülkeleri Enstitüsü’nde Müdür Yardımcılığı, Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Programları’nda Başkanlık yaptı. BM Habitat II Konferansı’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi koordinatörü olarak görev aldı. Beykent Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü olarak görev yaptı. Başbakanlık Başmüşavirliği ve Başbakanlık Müsteşarlığı görevini yürüttü. İyi düzeyde İngilizce bilen Dinçer, evli ve 3 çocuk babasıdır.”

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz:

”1961 yılında Sivas’ın Gürün ilçesinde doğdu. Gürün Cumhuriyet İlkokulu ve Gürün Ortaokulu’nda öğrenim gördükten sonra İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Denizcilik Yüksek Okulu Makine Bölümü’nden 1982 yılında; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’den 1987 yılında mezun oldu. İsveç Dünya Denizcilik Üniversitesi;nde Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi alanında ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Ana Bilim Dalında iki ayrı Yüksek Lisans yaptı. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk alanında Doktorasını tamamladı. Kamuda ve özel sektörde yaklaşık 20 yıl mühendis ve müşavir avukat olarak hizmet verdikten sonra 2002 yılında Denizcilik Müsteşarı olarak atandı. Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 114. maddesi uyarınca bağımsız olarak 2007 tarihinde Ulaştırma Bakanı oldu. 2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atandı. Evli ve üç çocuk babası olan İsmet Yılmaz, iyi derecede İngilizce bilmektedir. Dr. İsmet Yılmaz; 12 Haziran 2011 Genel Seçimler;inde Sivas’tan, AK Parti Milletvekili olarak seçildi.”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu:

”Veysel Eroğlu, 18 Ağustos 1948’de Afyonkarahisar Şuhut’ta doğdu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Emine’dir. Öğretim Üyesi. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Doktorasını İTÜ’de tamamladı. Hollanda Delft’de araştırmalar yaptı. 1984’de doçent, 1991’de profesör oldu. İTÜ İnşaat Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Çevre Mühendisliği Bölümü Çevre Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanlığı, İSKİ Genel Müdürlüğü, İSTAÇ, KİPTAŞ, BİMTAŞ, HAMİDİYE, İSFALT AŞ, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ’de Yönetim Kurulu Başkanlığı, İGDAŞ’da Yönetim Kurulu Üyeliği ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yaptı. BEDAŞ, AYEDAŞ, TEMSAN Yönetim Kurulu Üyeliklerinde bulundu. Su Vakfı kurucusu ve mütevelli heyet üyesi olup, Dünya Su Konseyi guvernörüdür. 45’i yabancı dilde olmak üzere 350’nin üzerinde kitap, ilmi makale, tebliğ ve mesleki teknik raporları yayınlandı. 60. Hükümet’te Çevre ve Orman Bakanlığı görevini üstlendi. İyi düzeyde İngilizce bilen Eroğlu, evli ve 4 çocuk babasıdır.”

Sağlık Bakanı Recep Akdağ:

”1960 yılında Erruzum’da doğan Akdağ, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Profesör unvanı bulunan AKdağ inglizce biliyor. Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcılığı, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyeliği, Atatürk Üniversitesi Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcılığı görevlerinde de bulunan Akdağ, 60. hükümette de yer aldı. Bakan Akdağ, evli ve 6 çocuk babası.”

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım:

”1955 yılında Erzincan’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı. 1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tershanesinde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. 1990-1991 yılları arasında İsveç’te bulunan Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ne ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitim sırasında toplam 6 ay İskandinav ülkeleri ve Avrupa’da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu. 1994-2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) da Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Bu görevi sırasında İstanbul’da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı. Başta İstanbul-Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, Adnan Menderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul’a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla IDO’yu alanında dünyanın en büyük şirketleri arasına soktu. 1999 yılında deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı uluslar arası “Skal” kulübü tarafından verilen kalite ödülüne layık görüldü. Halen uluslar arası denizlerde yolcu ve yük taşımacılığı ile denizcilik konularında danışmanlık yapan şirketinde çalışmalarını sürdürmektedir. Muhtelif sivil toplum kuruluşlarında üyeliklerin yanı sıra Piri Reis Denizcilik Vakfı ve Refahiye Kültür ve dayanışma Derneği Başkanlık görevini sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir