Aylık Bülten (Şubat 2021) – Şeker Yatırım

2021 Şubat Aylık Bülten

BIST-100 endeksi Ocak ayında 1.431 – 1.582 arası geniş bir bantta hareket ederken, ayı %0,22 düşüşle 1.473,45 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi ayı %8,41 düşüşle negatif ayrışma ile tamamlarken, Sınai endeks %5,85’lik yükselişle pozitif ayrıştı.

TCMB Ocak toplantısında piyasa beklentisine paralel politika faizlerini %17,00’de sabit bıraktı. TCMB yılın ilk enflasyon raporunda ise 2021 için enflasyon hedefini %9,4, 2022 için %7,00 ve orta vade için %5 enflasyon hedefi korudu.

Fed Ocak toplantısında faizleri oy birliği ile %0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Global tarafta Şubat ayında Covid-19’un mutasyon sonrası yayılım hızı, aşı dağıtım ve uygulamalarına ilişkin gelişmeler takip edilecek. Diğer yandan başta ABD olmak gelecek makroekonomik veriler takip edilecek.

Yurt içi ana gündemi ise Covid-19 salgınındaki gelişmeler, TCMB’nin adımları, başta enflasyon olmak üzere makro veriler ve ABD ve AB ile olan ilişkilerde yaşanan gelişmeler oluşturacaktır.

Strateji

Şubat’ta global piyasalar, Covid-19’un mutasyon sonrası yayılım hızı ve aşı uygulamalarını takip edecek. Ayrıca, ABD ek teşvik paketine ilişkin gelişmeler de önemli olacaktır. Şubat’ta riskten kaçınma eğiliminin devam etmesi beklenirken, gelecek olumsuz makro veriler piyasalarda satış baskısının güçlenmesine neden olabilir. Ancak, borsalarda satış baskısı güçlense de bol likiditenin desteğiyle belirli seviyelerde alımların yeniden kuvvetlenmesi beklenmektedir. Bu bağlamda, ay içinde kar satışlarının devam edebileceğini; ancak ay sonuna doğru piyasaların yeniden güçlenmeye başlayacağını düşünüyoruz. Bu dönemde gelişmekte olan ülkelerin pozitif ayrışması beklenirken TL varlıkların öne çıkması beklenmektedir. Yurt içi ana gündemi ise salgındaki gelişmeler, TCMB’nin adımları, makro veriler ve ABD & AB ile ilgili gelişmeler oluşturacaktır.

Ocak sonunda yaşanan kar satışlarının Şubat içinde aralıklarla devam edebileceğini düşünüyoruz. Ancak, TCMB’nin sıkı para politikasını devam ettirmesi nedeniyle TL’deki güçlü seyrin devam etmesi beklenmektedir. Yurt içinde kısıtlamaların gevşetilmesi, TL varlıkların pozitif ayrışmasına katkı sağlayabilir. CDS’lerdeki seyir TL varlıklara yönelik risk iştahında zayıflama olmadığına işaret ediyor. Bu nedenle global risk iştahının tekrar güçlenmesi durumunda TL varlıkların yabancı ilgisiyle pozitif ayrışmasını devam ettirmesini bekliyoruz. BIST’in geçmiş son 6 yıllık performansları incelendiğinde Şubat’ı genelde düşüşle kapattığını görüyoruz. BIST’in Şubat’ta 1.400-1.560 aralığında geniş bantta dalgalanmasını, kısa vadede 1.430 ve altı gerilemelerin yeni alım fırsatı, 1.550 ve üzeri yükselişlerin satış fırsatı olabileceğini düşünüyoruz.

Şirket Raporları

Akbank AKBNK için hedef fiyatımız 9,20 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.
Erdemir EREGL için hedef fiyatımız 17,50 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %45, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %35 olarak koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten