Aylık Bülten (Mayıs 2021) – Şeker Yatırım

BIST-100 endeksi Nisan ayında 1.308 – 1.445 arasında geniş bir bantta dalgalanırken ayı %0,44 yükselişle 1.397,82’den kapattı.

Bankacılık endeksi %2,20 yükselişle pozitif ayrışırken, Sınai endeks ayı %0,39 sınırlı yükselişle kapattı. TCMB Nisan ayında piyasa beklentisine paralel faizleri %19,00 seviyesinde sabit bıraktı.

Fed Nisan ayı toplantısında faizleri %0,25’de sabit bırakırken, ekonomik toparlanma sağlanana kadar tahvil alımlarına devam edileceğini açıkladı. Mayıs ayında global tarafta Covid-19’un yayılım hızı ve aşı uygulamaları piyasaların ana gündemi olmaya devam edecek.

Yurtiçinde Mayıs ayında ana gündem 17 Mayıs’a kadar devam edecek tam kapanma sonrası vaka sayılarındaki seyir olacak. Ekonomik tarafta ise TCMB faiz kararı ve enflasyondaki seyir takip edilecektir. Piyasalar için önemli diğer gelişmeler ise son dönemde ABD ile oluşan gerilimin ne şekilde gelişeceği ve Ukrayna-Rusya arasındaki gerilim gibi jeopolitik riskler takip edilecek.

Strateji

Mayıs ayında Covid-19’un yayılım hızı ve aşı uygulamaları piyasaların ana gündemi olmaya devam edecek. Ekonomik verilerdeki güçlü seyir ve merkez bankalarının genişleyici para politikalarını devam ettirmesiyle global risk alma iştahının başta gelişmiş ülkeler olmak üzere devam etmesi beklenirken, DXY dolar endeksindeki gerileme ile EM piyasalarında toparlanma eğilimi oluşabilir. Ancak, EM’lerin genel olarak negatif ayrışarak gelişmiş ülke piyasalarına göre zayıf seyrini devam ettirmesi beklenmektedir. Yurtiçi piyasalarda Mayıs ayında ana gündem 17 Mayıs’a kadar devam edecek tam kapanma sonrası vaka sayılarındaki seyir olacaktır. Vaka sayılarının gerilemesi, TL varlıklarda Nisan ayında oluşan negatif ayrışmanın geri alınmasını sağlayabilir. Ekonomik tarafta ise TCMB faiz kararı ve enflasyondaki seyir takip edilecektir. Enflasyonda zirve oluştuğuna dair bir işaret gelmedikçe TCMB’nin faizleri sabit tutması ve sıkı duruşunu koruması beklenmektedir. TCMB’nin sıkı duruşunu korumasıyla TL’de volatilitenin düşmeye devam etmesi beklenmektedir. Mayıs ayında TL varlıklarda volatilite azalsa da kısmen dalgalı seyrin devam edebileceğini düşünüyoruz. Kurlarda ve tahvil faizlerinde gerileme yaşanması durumunda BIST’te bankacılık öncülüğünde tepki alımlarının güçlenmesi beklenir. Ayrıca, bilanço dönemi olması nedeniyle hisse bazlı fiyatlamaların öne çıkması beklenmektedir. Kurlar ile tahvil faizlerinde yükseliş eğiliminin devam etmesi ve global risk iştahının zayıflaması durumunda ise BIST’te tepki yükselişlerinin satış fırsatı olarak kullanılması ve kısa vadeli dip arayışının devam etmesi beklenir.

Makro Ekonomi

• Nisan’da TÜFE bir önceki aya göre % 1,68 artarken, yıllık enflasyon %17,14’e yükseldi.
• Şubat’ta işsizlik oranı %13,4 seviyesine yükselirken, atıl işgücü oranındaki yüksek seyir devam ediyor.
• Cari işlemler dengesi Şubat ayında 2,61 milyar USD açık verirken, 12 aylık birikimli cari açık 37,79 milyar USD’ye yükseldi.
• Şubat Sanayi Üretimi, takvim etkisinden arındırılmış yıllık %8,88 ve aylık %0,1 artış kaydetti.
• TCMB Nisan toplantısında politika faizini %19,00 seviyesinde sabit tuttu.
• TCMB 2021 TÜFE enflasyon tahmini 2,8 puanlık artışla %12,2 seviyesine yükseltti.

Şirket Raporları

Tofaş Oto TOASO hedef fiyatımızı 42,45 TL ile aşağı yönde revize ederken, AL önerimiz devam ediyor.
Akbank AKBNK için hedef fiyatımız 8,05 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %45, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %35 olarak koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten