Aylık Bülten (Ekim 2021) – Şeker Yatırım

BIST-100 endeksi Eylül ayında 1.376- 1.485 arasında dalgalanırken ayı %4,46 düşüşle 1.406,39’dan kapattı.

Bankacılık endeksi %8,04 düşüşle negatif ayrışırken, Sınai endeks %3,48 düşüşle ayı kapattı. TCMB Eylül toplantısında piyasa beklentisinin aksine faizleri 100 baz puan düşürerek politika faizini %18,00 seviyesine indirdi.

Fed Eylül ayı toplantısında faizleri oy birliğiyle %0-0,25 aralığında sabit bırakırken, varlık alımlarının yakın zamanda azaltılacağı mesajı verdi. Ekim ayında başta Çinli emlak şirketi Evergrande ilişkin borç krizinin etkilerinin piyasalarda bulaşma etkisine neden olup olmayacağı ve Çin büyüme beklentilerine ilişkin gelişmeler takip edilecek. Diğer taraftan major ekonomilere dair makroekonomik gelişmeler de önemli olacak.

Ekim ayında yurtiçi piyasalarda faiz indirimi sonrası enflasyondaki seyir ve kurlardaki eğilim önemli olacaktır. ABD ile ilişkiler ve jeopolitik gelişmeler de piyasaların gündeminde olacaktır.

Şirket Analizleri:

– Akçansa
– Pegasus Hava Taşımacılığı

Strateji

Ekim’de Çinli emlak şirketi Evergrande ilişkin borç krizinin etkilerinin piyasalarda bulaşma etkisine neden olup olmayacağı ve Çin büyüme beklentileri takip edilecek. Çin büyüme beklentilerinin zayıflaması sonrası global büyüme endişeleri piyasalarda satışlara ve riskten kaçışa neden olabilir. ABD’den gelecek ekonomik veriler de piyasaların takibinde olacak. Ekim’de Global risk alma iştahındaki zayıf seyrin devam etmesini bekliyoruz. Birçok merkez bankasının sıkılaşma sinyalleri vermesi nedeniyle Ekim’de EM’lerin ve TL varlıkların negatif ayrışmaya devam etmesi beklenir. ABD tahvil faizleri ve DXY endeksindeki yükselişin devam etmesi durumunda Ekim’de yurtdışı borsalardaki satış baskısı devam edebilir. Yurtiçinde ise faiz indirimi sonrası enflasyondaki seyir ve kurlardaki eğilim önemli olacaktır. TCMB’nin faiz indirimlerine Ekim’de güçlü bir şekilde devam etmesi durumunda TL’deki değer kaybı devam edebilir. ABD ile ilişkiler ve jeopolitik gelişmeler de Ekim’de takip edilecek. Ekim sonundaki G-20 zirvesinde, ABD başkanı Biden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yapılması planlanan görüşme ve açıklamalar önemli olacak. ABD ile ilişkilerin yeniden pozitif düzleme girmesi durumunda TL varlıklardaki negatif ayrışmanın sonlanarak kısa vadeli pozitif fiyatlamaya dönüşmesi beklenir. Yurtdışı borsaların Eylül’deki kayıplarını geri alması durumunda BIST’in de ay içinde bankacılık öncülüğünde tepki yükselişleri görülebilir. BIST-100’ün Ekim’de 1.340-1.430 aralığında dalgalanabileceğini, 1.350 ve altı gerilemelerin alım fırsatı, 1.420 ve üzeri yükselişlerin ise satış fırsatı olabileceğini düşünüyoruz. Ekim’de portföyümüzdeki ağırlıklarda değişikliğe giderek %45 olan tahvil ağırlığını %40’a, %35 olan hisse senedi ağırlığını %30’a düşürürken %20 olan döviz ağırlığını %30’a yükseltiyoruz.

Makro Ekonomi

• Temmuz’da işsizlik oranı 1,4 puan artışla %12,0 seviyesine yükseldi.
• Cari işlemler dengesi Temmuz’da bir önceki yılın aynı ayına göre 1,306 milyon USD azalarak 683 milyon USD’ye gerilemiş; 12 aylık açık 27,83 milyar USD olarak gerçekleşmiştir.
• Temmuz’da Sanayi Üretimi takvim etkisinden arındırılmış olarak yıllık %8,7 artarken aylık üretim %4,2 daraldı.
• TCMB Eylül toplantısında politika faizini 100 baz puan indirerek %18,00 seviyesine çekti.
• Ağustos’ta bütçe 40,8 milyar TL fazla, faiz dışı denge 54,5 milyar TL fazla vermiştir.
• TÜİK’in açıkladığı verilere göre; Türkiye ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde beklentilere paralel %21,7 büyüme kaydetti.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %45’ten %40’a, hisse senedi ağırlığını da %35’ten %30’a
düşürürken döviz ağırlığını %20’den %30’a yükseltiyoruz.

Şirket Raporları

Akçansa AKCNS için hedef fiyatımız 18,90 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.
Pegasus Hava Taşımacılığı PGSUS için hedef fiyatımız 89,50 TL olup; TUT önerimizi koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten