Aylık Bülten (Aralık 2021) – Şeker Yatırım

BIST-100 endeksi Kasım ayında 1.492- 1.835 arasında dalgalanırken ayı %18,90 yükselişle 1.809,65’ten kapattı.

Sınai endeks %18,23 artışla endekse paralel yükselirken, Bankacılık endeksi ise %14,04 yükselişle ayı sınırlı negatif ayrıştı. TCMB, Kasım ayı toplantısında piyasa beklentisine paralel faizleri 100 baz puan düşürerek %15,00 seviyesine indirdi.

Ekim ayı Fed tutanakları, yüksek enflasyonun devamı durumunda varlık alımlarının azaltma hızını artırılabileceğine ve gerekmesi durumunda faizleri beklenenden önce artırmak için aksiyon almaya açık olduklarına işaret etti.

Aralık’ta global piyasaların ana gündemi hızla yayılan yeni varyantın ekonomi üzerindeki etkileri ile Fed faiz kararı ve üyelerin yeni ekonomik tahminleri olacak. Major ekonomilere dair makroekonomik gelişmeler veriler takip edilecek.

Aralık ayında yurtiçi piyasalarda TCMB faiz kararı ve kurlardaki oynaklığın devam edip etmeyeceği takip edilecek. Vaka sayılarındaki seyir, AB ve ABD ile ilişkiler ve açıklanacak makro veriler de piyasaların gündeminde olacaktır.

Şirket Analizleri:

– Şişecam
– Yapı Kredi Bankası

Strateji

Aralık’ta global piyasaların ana gündemi yeni varyantın ekonomi üzerindeki etkileri ile Fed faiz kararı ve üyelerin yeni ekonomik tahminleri olacak. Powell açıklamaları sonrası Fed’in tahvil alımları azaltma süresini erkene çekmesi, risk alma iştahını zayıflatarak piyasalarda riskten kaçışa neden olabilir. AB’de artan vaka sayıları, bazı ülkelerin yeniden kısıtlamalara başvurması ve Fed’in daha erken faiz artışı sinyali vermesi durumunda riskten kaçış eğilimiyle Aralık’ta güçlü kar satışları yaşanabilir. Aralık’ta yurtdışı borsalarda kar satışlarının güçlenebileceğini ancak yılsonuna doğru belli seviyelerde düşüşlerin yeniden alım fırsatı olacağını düşünüyoruz. Yurtiçi piyasalarda ise TCMB faiz kararı ve kurlardaki oynaklık takip edilecek. Vaka sayılarındaki seyir, makro veriler, AB ve ABD ile ilişkilere yönelik gelişmeler de izlenecek. TCMB’nin faiz indirimine Aralık’ta da 100 baz puan ile devam etmesi beklenmektedir. Global risk iştahındaki zayıflama ve faiz indirimi beklentileriyle Aralık’ta BIST hariç TL varlıklarda negatif ayrışmanın devamı beklenir. BIST’te ise 2 aylık güçlü yükseliş sonrası global riskten kaçış eğilimi ile birlikte ay içinde kar satışları yaşanabilir. Ancak, olası kar satışlarının alım fırsatı olarak değerlendirilerek endekste yükseliş trendinin devamı beklenir. BIST’in geçmiş Aralık performansları genellikle güçlü gerçekleşmiş ve endeks Aralık aylarını yükselişle kapatmıştı. Bu beklentilerle BIST-100’ün Aralık’ta 1.710-2.000 aralığında dalgalanabileceğini düşünüyoruz. 1.720 ve altı gerilemelerin alım, 1.970 ve üzeri yükselişlerin kar satış fırsatı olabileceğini düşünüyoruz.

Makro Ekonomi

• Eylül’de işsizlik oranı %11,5 ve istihdam oranı %45,8 seviyesinde seyretti.
• Cari işlemler dengesi Eylül’de bir önceki yılın aynı ayına göre 4 milyar USD azalarak 1,65 milyar USD fazla vermiş; 12 aylık açık 18,44 milyar USD olarak gerçekleşmiştir.
• Eylül’de Sanayi Üretimi takvim etkisinden arındırılmış olarak yıllık %8,9 artmıştır.
• TCMB Kasım toplantısında politika faizini 100 baz puan indirerek %15,00 seviyesine çekti.
• Ekim’de merkezi yönetim bütçesi 17,4 milyar TL, faiz dışı denge ise 3,1 milyar TL açık verdi.
• Ekim’de TÜFE aylık % 2,39 artarken, yıllık enflasyon %19,89’e yükseldi (önceki %19,58).
• Türkiye ekonomisi 2021 yılı üçüncü çeyreğinde %7,4 büyüme kaydetti.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %40, hisse senedi ağırlığını %30 ve döviz ağırlığını %30 olarak koruyoruz.

Şirket Raporları

Şişecam SISE için hedef fiyatımızı 15,90 TL olarak yukarı güncelliyor ve “AL” tavsiyemizi sürdürüyoruz.
Yapı Kredi Bankası YKBNK için 5,10 TL hedef fiyat ve “AL” tavsiyemizi sürdürüyoruz

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten