Aylık Bülten (Ağustos 2021) – Şeker Yatırım

BIST-100 endeksi Temmuz ayında 1.341- 1.400 arasında dalgalı bir seyir izlerken ayı %2,70 yükselişle 1.392,91’den kapattı.

Bankacılık endeksi %1,68 yükselişle negatif ayrışırken, Sınai endeks %4,89 artışla endeksteki yükselişe öncülük ederek pozitif ayrıştı. TCMB Temmuz toplantısında piyasa beklentisine paralel politika faizini %19,00 seviyesinde sabit bıraktı.

Fed Temmuz ayı toplantısında piyasa beklentisine paralel oy birliğiyle faizleri %0-0,25 aralığında sabit tutarken varlık alınmalarını devam ettireceğini açıkladı.

Ağustos ayında piyasalar salgında delta varyantının yayılım hızını ve ülkelerin yeniden kısıtlamalara başvurup başvurmayacağı takip edecek. Bunun yanında 26-28 Ağustos tarihinde yapılacak ve merkez bankası başkanlarının katılacağı Jackson Hole toplantısı takip edilecek.

Ağustos ayında yurtiçi piyasalarda kısıtlamaların kaldırılması sonrası delta varyantının etkisiyle salgının yayılım hızı ve aşılanma oranı takip edilecek. Ekonomi tarafında ise TCMB’nin faiz kararı ve enflasyondaki seyir takip edilecektir.

Şirket Analizleri

– Doğuş Otomotiv (DOAS)
– Kardemir (KRDMD)

Strateji

Ağustos’ta piyasaların ana gündemi Covid-19 delta varyantının yayılma hızı ve ülkelerin kısıtlamalara başvurup başvurmayacağı olacak. Ekonomi tarafında ise 26-28 Ağustos’ta yapılacak Jackson Hole toplantısı takip edilecek. Fed’in ve diğer büyük merkez bankalarının para politikası konusunda vereceği mesajlar önemli olacaktır. Tapering endişelerinin zayıflamasıyla Ağustos’ta global risk alma iştahının güçlü kalmaya devam etmesi beklenirken, EM piyasalarındaki negatif ayrışmanın kısa vade için durması beklenmektedir. VIX volatilite endeksi Temmuz’da 25 seviyelerini test etse de ayı 19 seviyelerinden kapattı. Endeks 23 seviyesi üzerinde kalıcı olmadıkça ABD borsalarındaki olası satışların kar satışı olarak kalması ve borsalardaki yükseliş trendinin korunması beklenmektedir. Ağustos’ta yurt içinde TCMB’nin faiz kararı ve enflasyondaki seyir takip edilecektir.

TCMB faiz indirimi beklentilerinin ötelenmesiyle yılbaşından beri güçlü negatif ayrışan TL Ağustos’ta sınırlı şekilde değer kazanarak pozitif ayrışmaya devam edebilir. AB ve ABD ile ilişkilerin seyri de TL varlıklar açısından önemli olmaya devam edecek. BIST’in son dört yılda Ağustos’ta güçlü satışlarla karşılaştığını görüyoruz. Ancak BIST’in yılbaşından beri negatif ayrışması ve değerleme olarak yurtdışı benzerlerine göre oldukça cazip seviyelerde olması nedeniyle global risk alma iştahında bir bozulma olmadıkça BIST’in Ağustos’ta tepki yükselişini düşük momentumla da olsa devam ettirebileceğini düşünüyoruz. BIST-100 endeksinin Ağustos’ta 1.310-1.440 aralığında dalgalanabileceğini, 1.310 ve altı gerilemelerin alım fırsatı, 1.440 ve üzeri yükselişlerin trade amaçlı satış fırsatı olabileceğini düşünüyoruz.

Makro Ekonomi

• Mayıs’ta işsizlik oranı 0,6 puan azalışla %13,2 seviyesine geriledi.

• Cari işlemler dengesi Mayıs’ta bir önceki yılın aynı ayına göre 919 milyon USD azalarak 3.081 milyon USD’ye gerilemiş; 12 aylık açık 31,86 milyar USD olarak gerçekleşmiştir.

• Mayıs ayında Sanayi Üretimi takvim etkisinden arındırılmış olarak yıllık %40,7 artarken aylık üretim de %1,3 yükseliş kaydetti.

• TCMB Temmuz toplantısında politika faizini %19,00 seviyesinde sabit tuttu.

• Haziran’da bütçe açığı 25 milyar TL olurken faiz dışı denge 15,62 milyar TL açık vermiştir.

• Haziran’da TÜFE bir önceki aya göre % 1,94 artarken, yıllık enflasyon %17,53’e yükseldi.

• Merkez Bankası tarafından yayımlanan III. Enflasyon Raporu’nda yılsonu enflasyon tahmini 1,9 puanlık artışla %14,1 seviyesine yükseltilmiştir (önceki %12,2).

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %45, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %35
olarak koruyoruz.

Şirket Raporları

Doğuş Otomotiv DOAS için hedef fiyatımız 32,10 TL olup; TUT önerimizi koruyoruz.
Kardemir KRDMD için hedef fiyatımız 9,70 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten