Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararı – (14.09.2023)

Avrupa Merkez Bankası sıkılaşmaya ara vermedi

Piyasada bazı analistlerin sıkılaşmaya ara vereceği yönündeki beklentisine rağmen Avrupa Merkez Bankası (AMB) enflasyonla mücadele etmek için Eylül toplantısını pas geçmedi. Banka sıkılaşmada birbirini izleyen 10. faiz artışına imza attı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) faizleri 25 baz puan artırma kararı aldı.

Banka mevduat faizini yüzde 4; politika faizini yüzde 4,50; gecelik borç verme faizini ise yüzde 4,75 seviyesine çıkardı. Böylece mevduat faizi, ekonomistlerin Euro Bölgesi’nin bugüne kadarki en agresif parasal sıkılaştırma döngüsünün zirvesi olarak öngördüğü seviyeye ulaştı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi faizlerin sabit tutulması yönündeydi.

AMB Yönetim Konseyi bugünkü kararla birlikte yayımlanan açıklamada, faiz oranlarının artık enflasyonun kontrol altına alınmasına “önemli katkı” sağlayacak seviyeye ulaştığını belirterek, borçlanma maliyetlerinin “gerektiği sürece yeterince kısıtlayıcı seviyelerde” tutulacağını belirtti.

Karar metninde sıkılaşma yönündeki sinyaller dikkat çekti. Metinde enflasyonun uzun süre yüksek görünmeye devam edeceği vurgulanırken, AMB’nin faizleri gerektiği kadar sıkılaştırıcı seviyede tutmayı sürdüreceği de belirtildi.

Enflasyon beklentileri arttı, büyüme beklentileri düştü

Karar metniyle birlikte piyasaların beklediği projeksiyonlar da açıklandı. Bankanın önümüzdeki iki yıl için enflasyon beklentisini yukarı çektiği, bunun yanında büyüme beklentilerini düşürdüğü görüldü.

Banka, 2023 enflasyon beklentisini yüzde 5,4’ten yüzde 5,6’ya; 2024 beklentisini ise yüzde 3’te yüzde 3,2’ye yükseltti. 2025 enflasyon beklentisi ise yüzde 2,1 olarak belirlendi.

AMB Euro Bölgesi için 2023 büyüme tahminini yüzde 0,9’dan yüzde 0,7’ye çekti. 2024 büyüme beklentisi ise yüzde 1,5’ten yüzde 1’e geldi. 2025 büyüme beklentisine de sınırlı bir revizyon geldi. 2025 büyüme beklentisi yüzde 1,5 oldu.

Lagarde: AMB faizleri zirveye ulaştı diyemeyiz

AMB Başkanı Christine Lagarde faiz kararı sonrası basın mensuplarının önüne çıktı.

Lagarde’ın açıklamalarında öne çıkan ifadeleri şunlar oldu:

Ekonomi üçüncü çeyrekte de zayıf görünüyor. İvme zamanla yükselecektir. İstihdam piyasası şimdiye kadar sağlam göründü. İstihdam büyümesindeki ivme yavaşlıyor. Hizmetler sektörü daha az istihdam yaratıyor.

Hükümetler mali destekleri geri çekmeli. Mali politikalar ekonomileri daha verimli hale getirmeli. AB yönetişim çerçevesi bu yıl sonuna kadar tamamlanmalı.

Çekirdek enflasyona ilişkin birçok gösterge gerilemeye başladı.

Enerji ve gıda enflasyon açısından yukarı yönlü riskleri oluşturuyor. Zayıflayan talep ise enflasyon açısından aşağı yönlü risk oluşturuyor. Kredi dinamikleri zayıfladı, faiz oranları yükseldi.

Enflasyonu zamanında yüzde 2’lik hedefe indirme konusunda kararlıyız. Mevcut faiz oranları yüzde 2’lik hedef açısından yardımcı olacaktır. AMB ihtiyaç duyulması durumunda tüm araçlarını gözden geçirmeye hazırdır.

AMB üyelerinin önemli çoğunluğu karar lehinde oy kullandı. Bazı üyeler ise ara vermeyi savundu.

AMB faizleri zirveye ulaştı diyemeyiz.

Kaynak: Bloomberg HT