Avrupa Borsalarında Bugün – (27.08.2014)

Avrupa hisseleri, Nisan ayından bu yana en büyük iki günlük yükselişin ardından Rusya ve Ukrayna görüşmelerinin olumlu ilerlediği sinyallerinin Almanya tüketici güveni verisini gölgede bırakarak yatay bir seyir izliyor. ABD endeks vadelileri büyük bir değişiklik göstermezken, Asya hisseleri yükseliyor.

Telecom Italia SpA, Oi SA’nın Tim Participacoes SA’da hisse satın almak için opsiyonları gözden geçirdiğini açıklamasının yüzde 3.1 yükseldi. Oi SA ile birleşen Portugal Telecom SGPS SA, yüzde 7.4 değerlenerek Portekiz hisselerinin yükselmesine öncülük etti. United Utilities Group Plc, Bank of America Corp. ve Capital Markets LLC’nin şirketin hisse notunu düşürmesinin ardından yüzde 1.7 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.1’den az yükselerek Londra saati ile 11:28’de 342.85 puan oldu. Endeks, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin politika yapıcıların teşvikleri genişletmeye hazır olduğu sinyali vermesinin ardından geçtiğimiz 2 günde yüzde 1.7 artış gösterdi. Standard & Poor’s 500 endeks kontratları bugün yüzde 0.1’den az yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 arttı.

Oslo’daki Storebrand Asset Management yatırım yöneticisi Espen Fuernes ” Piyasaların biraz duraksadığı görülüyor. Bilanço sezonunun sona ermesiyle, şirket haberlerinin az olacağı bir döneme giriyoruz. Bu yüzden jeopolitik gelişmelerin dışında ciddi bir ilerleme beklemiyoruz. Ukrayna’daki durum gerginliğini korusa da, iki tarafın görüşmesi dahi iyi haber” dedi.

Rusya Başkanı Vladimir Putin, Ukraynalı mevkidaşı Petro Poroşenko ile yaptıkları görüşmenin olumlu geçtiğini ifade etti. Rusya yanlısı ayrılıkçılar ve Ukrayna güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 2.000’den fazla kişi hayatını kaybetti. Belarus’un başkenti Minsk’te yapılan Gümrük Birliği Zirvesi’ni takiben açıklamalarda bulunan Poroşenko, Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın çatışmaları durdurmak için sunulan Ukrayna barış stratejisini desteklediklerini söyledi.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir