Avrupa Borsalarında Bugün – (19.08.2014)

Avrupa hisseleri, A.P. Moeller-Maersk A/S ve Imperial Tobacco Group Plc’nin kar açıklamalarının ardından değer kazanmaları ile yükselişi ikinci güne taşıyor. ABD endeks vadelileri ve Asya hisseleri de artış gösterdi.

A.P. Moeller-Maersk A/S, yıllık kar beklentisini yükseltmesinin ardından yüzde 4.8 değer kazandı. Imperial Tobacco, satışlarda analistlerin beklentisinden daha az bir düşüş açıklamasının ardından, yüzde 1.6 yükseldi. BHP Billiton Ltd., analist beklentilerinden düşük yıllık kar tahmini açıklayarak, yüzde 4.3 düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.4 yükselerek Londra saati ile 11:53’te 334.79 puan oldu. Gösterge endeks, Ukrayna ve Rusya görüşmelerinin iki ülke arasındaki gerilimden kaynaklanan endişelerin hafiflemesini sağlaması ile dün yüzde 1.2 ralli yaptı. Standard & Poor’s 500 endeks vadelileri yüzde 0.1 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 artış gösterdi.

Cenevre’de bulunan Notz, Stucki & Cie yatırım yöneticisi Pierre Mouton ” Kar rakamları Avrupa’da şimdiye dek harika olmamakla beraber oldukça iyiydi. 2 yıldır ilk kez Avrupa’da kar tahminlerinde bir yükselişe şahit olduk. Görece zayıf ekonomik verilerin olduğu bir dönemde karlılık rakamları Euro Bölgesi için çok önemli” dedi.

Fed, 29-30 Temmuz toplantı tutanaklarını yarın açıklayacak. İngiltere Merkez Bankası (BOE) ise yarın Ağustos toplantısının tutanaklarını yayınlayacak. İki merkez bankası da faiz oranları artışına başlanabilecek tarihin belirlenmesi için görüşüyorlar.

Perşembe günü, Fed Başkanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin de aralarında bulunduğu merkez bankaları yetkilileri ekonomik için görünümlerini ve para politikalarını tartışmak üzere Wyoming’teki Jackson Hole’da görüşecekler.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir