Avrupa Borsalarında Bugün – (15.01.2014)

Avrupa hisseleri, Dünya Bankası’nın küresel büyüme tahminlerini yükseltmesinden sonra yükselirken, Stoxx Europe 600 Endeksi 6 yılın zirvesine ulaştı.

Burberry Group Plc, çeyreklik cirosunun analistlerin tahminlerinin üstünde gelmesinden sonra yüzde 4.6 yükseldi. Peugeot SA ve Daimler AG, Avrupalı otomobil üreticilerinin endeksteki 19 grup arasında en iyi performansı göstermesi ile değer kazandılar. Chr. Hansen A/S ise net gelirinin tahminleri kaçırdığını açıklaması ile yüzde 4.8 düştü.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 1 artışla günü 334.51 puandan tamamlarken, 4 günlük kazancını yüzde 1.9’a çıkardı. Endeks Ocak 2008’den bu yana en yüksek seviyede.

“2014’te yukarı yönlü ekonomik sürpriz bekliyoruz,” diyen Paris merkezli Aviva Investors’ın yetkilisi Frederic Tassin, “Avrupa’daki görünüm hakkında daha iyimseriz,” diye görüş bildirdi.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Avrupa gösterge endeksindeki şirketlerin toplam piyasa değeri bu şirketlerin toplam tahmini kârlarının 14.1 katı seyrederken, S&P 500 endeksindeki şirketlerin toplam piyasa değeri bu şirketlerin toplam tahmini kârlarının 15.6 katı oldu. Stoxx 600 Endeksi’nde işlem hacmi son 30 gün ortalamasının yüzde 35 üstünde seyretti.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir