Avrupa Borsalarında Bugün – (04.11.2013)

Avrupa hisseleri, HSBC Holdings Plc’nin yükselen kâr açıklamasıyla beş yılın zirvesine yükselirken, yatırımcılar bu hafta gerçekleştirilecek olan Avrupa Merkez Bankası toplantısındam çıkacak olan faiz oranı kararını bekliyor.

Avrupa’nın en büyük bankası HSBC, üçüncü çeyrek kârının yüzde 30 yükseldiğini açıklamasıyla son iki ayın en büyük sıçramasını gerçekleştirdi. PostNL NV gelir beklentilerini yükseltmesi üzerine yüzde 7.8 yükseldi. Ryanair Holdings Plc ise kâr beklentilerini düşürmesinin ardından son beş yılın en büyük düşüşünü kaydetti. UBS AG ve Credit Suisse Group AG de geriledi.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.3 ilerleyerek günü 322.5 puan ile Mayıs 2008’den bu yana en yüksek seviyeden kapattı. Endeks geçtiğimiz hafta BP ve Alcatel-Lucent gibi firmaların analistlerin beklentilerinin üzerinde sonuçlar açıklamasıyla enflasyonun soğuması üzerine AMB’nin faiz oranlarını düşüreceği söylentileriyle yüzde 0.4 ilerleyerek bu yılın rallisini yüzde 15’e yükseltti.

Meriten Investment Management GmbH yöneticilerinden Tobias Britsch, “Bu hafta Avrupa için gelirler açısından oldukça yoğun bir hafta. Piyasa hareketlilikleri kâr sezonu ve merkez bankası kararlarının bir karışımı olacak” dedi.

18 Batı Avrupa piyasasının 14’ü yükselirken, İngiltere’de FTSE 100 ve Fransa’da CAC 40 yüzde 0.4, Almanya’da DAX ise yüzde 0.3 ilerledi.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir