Avrupa Borsalarında Bugün – (02.09.2014)

Avrupa hisseleri, yavaşlayan büyüme ile politika yapıcıların teşvikleri artıracağı spekülasyonları ile başlayan 2 günlük rallinin ardından yatay seyretti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yatay seyrederek günü 342.75 puandan kapattı. Endeks, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin politika yapıcıların düşük enflasyon karşısında harekete geçmeye hazır olduğu sinyalini vermesi ile, 8 Ağustos’taki dört ayın en düşüğünden bu yana yüzde 5.5 yükseldi. AMB 4 Eylül’de para politikasını görüşmek üzere toplanacak.

Dusseldorf’daki Meriten Investment GmbH yatırım yöneticisi Tobias Britsch ” Avrupa piyasaları şu an AMB’nin teşvik yapacağı söylentileri ile yukarı yönlü hareket ediyor. AMB’nin daha ileri adımlar atacağını düşünenlerin sayısı da az değil. Ağustos’taki sağlam yükselişin ardından, Draghi’yi iyi dinlemekte ve toplantı öncesinde risk almamakta fayda var” dedi.

AMB’nin teşvikleri, Stoxx 600’ün Eylül 2011’deki düşük seviyesinden bu yana yüzde 60’lık rallisine destek oldu. Draghi o yılın Kasım ayında göreve gelmesiyle faiz oranlarını düşük tutma sözüne bağlı kaldı ve Temmuz 2012’de euroyu kurtarmak için “ne olursa olsun” yapacağını söyledi. Bu yılın Haziran ayında AMB, mevduat faizini eksi yüzde 0.10’a çekerek negatif faiz oranı uygulayan ilk büyük merkez bankası oldu ve gösterge faiz oranını ise yüzde 0.15’e kadar düşürdü.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir