Avrupa Borsalarında Bugün – (02.01.2014)

Avrupa hisseleri, 2009 yılından bu yana en iyi yılı tamamlamasının ardından, kamu şirketlerinin düşüşüyle gerilerken, Euro Bölgesi imalat sanayii verisi tahminlerle aynı seviyede gerçekleşti.

RWE AG yüzde 3.6 kayıp yaşarken, CGG SA ise UBS AG’nin not görünümünü düşürmesiyle yüzde 3 geriledi. İtalyan otomobil devi Fiat SpA, Chrysler Group LLC’nin geri kalan bütün hisselerini satın alacağını ve Amerikalı şirket ile birleşmenin sağlanacağını açıklamasıyla Nisan 2009’dan bu yana en büyük sıçramayı kaydetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 gerileyerek yeni yılın ilk işlem gününü 325.82 puandan tamamlarken, son iki haftadaki en dik düşüşü kaydetti. ABD ekonomisinin ivme kazanması ve Euro Bölgesi’nin resesyondan çıkmasıyla küresel hisseler 2013’te 9.6 trilyon dolar yükseldi. 2009’dan beri en sert artışla Stoxx Europe 600 Endeksi’ndeki şirketlerin toplam piyasa değeri, bu şirketlerin toplam tahmini kârlarının 15.4 katı olarak seyretti. 2013 başında 12.7 katı olarak kaydedilmişti.

Meriten Investment Management GmbH yöneticilerinden Tobias Britsch, “Avrupa ekonomisi ve şirket gelirlerinin geçen yılki arzulu tavrını sürdürmesini görmemiz gerekiyor. Fransa gibi ülkeler yeni bir sayfa açabildiklerini göstermeli, gelirlerin de değerlemelerdeki genişlemeyi takip ederek gelişim göstermesi çok önemli” ifadelerini kullandı.

ISM tarafından açıklanan fabrika endeksi Kasım’da kaydedilen ve 2011’den beri en yüksek seviye olan 57.3 puandan, Aralık’ta 57 puana düştü. 50 puanın üstünde çıkan veriler genişlemeye işaret ediyor.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir