Avrupa Borsalarında Bugün – (01.09.2014)

Avrupa hisseleri, aylık kazancın ardından Avrupa Birliği (AB) üyelerinin Rusya’ya yeni yaptırımları görüşmesi ve yatırımcının Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) toplantısını beklemeleri ile, yatay seyrediyor.

Novartis AG, deney sürecinde olan kalp ilacının standart terapilerden daha olumlu sonuçlar verdiğini açıklamasının ardından 3 yıla yakın bir sürenin en büyük artışını kaydetti. Iliad SA’nın konuyla ilgili bilgi sahibi kişiler tarafından özel hisse senedi şirketleriyle T-Mobile US Inc.’e daha gelişmiş bir teklif sunmak amacıyla görüşmeler yaptığının belirtilmesinin ardından yüzde 8.8 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.3 yükselerek günü 342.86 puandan kapattı. Endeks, AMB Başkanı Draghi’nin düşük enflasyon ile mücadele için tahvil alımını değerlendireceğininin sinyallerini vermesinin ardından, Ağustos’ta yüzde 1.8 yükselmişti.

Stoxx 600, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin düşük kalmaya devam eden enflasyona karşı politika yapıcıların tekcikleri artırmaya hazır olduklarına sinyal vermesi ile iki aylık düşüşün ardından Ağustos ayında yüzde 1.8 yükseldi. AMB, 4 Eylül’de toplanacak. Fransa Başbakanı Manuel Vals dün AMB’nin euroyu zayıflatması için harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.

Federal İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre, Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da gayısafi yurtiçi hasıla ikinci çeyrekte yüzde 0.2 daralırken, 14 Ağustos’taki ilk okuma da aynı seviyedeydi. Draghi, düşen enflasyon beklentileri nedeniyle, AMB’nin bu hafta gerçekleştireceği para politikası toplantısında geniş çaplı varlık alımlarının bir seçenek olarak görüşüleceği sinyalini vermişti.

Çin’in imalat PMI’ı Ağustos ayında 51.1’e geriledi. Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Temmuz ayında 51.7 düzeyindeydi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı Ağustos ayı için 51.2’ydi. 50’nin üzerindeki rakamlar genişlemeye işaret ediyor. Analistlere göre imalat PMI’ının düşmesi, Çin hükümetinin bu yılki yüzde 7.5’lik büyüme hedefini gerçekleştirmek için teşvikleri artırması gerektiğine işaret ediyor.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir