Sıcak para yön arıyor

Atilla Yeşilada – 19.07.2016

Alçakça darbe girişiminin ekonomiye yansımalarını ancak gelecek haftalar içinde tartabileceğiz. Bu denklemde en önemli bilinmeyen ise “sıcak paranın” nasıl bir yol izleyeceği. Yaz boyunca zayıf turizm gelirleri nedeniyle genişlemesi beklenen cari açık ve yılda 175 milyar doları aşan vadesi gelen F/X borçlar Türkiye’yi sıcak paraya mahkum kılıyor. Fon yöneticilerinin piyasadan çıkma kararı alması durumunda, TL hızla değer kaybedecek, ve şirketler F/X borçlarını ödemekte zorluk çekecekler.

Böyle bir senaryo gerçekçi mi? Dün Moody’sin kredi notumuzunu indirim amacıyla gözetlemeye almasından sonra bu tehlikeye daha fazla ihtimal vermeye başladık.
Halen Gelişmekte Olan Piyasalar’da (GOP, Gelişmekte Olan Ülker = GOÜ) risk iştahı devam ediyor, fakat ralli gözle görülür ölçüde yavaşladı. ABD’den gelen ekonomik verilerin güçlenmesi, ya da Çin ekonomisinin yavaşladığına dair işaretler, risk iştahını törpüleyerek global fonların Türkiye’de kalma kararının zorlaştırabilir.

En son olarak ise TL’nin bu denli baskı altında olduğu bir ortamda, TCMB’nin faizleri indirerek getiriyi azaltması yanlış bir karar olacak. Reuters anketine göre Banka bugün de O/N borç verme faizini 25 puan kesecek, ki bu senaryoda TL daha fazla değer yitirebilir.

Devamı için TIKLAYINIZ!