AKP’ye şans tanıyın

Atilla Yeşilada – 21.07.2016

Hayatım boyunca muhalif oldum ve yerde yatana tekme atmaktan da kaçındım. Bu satırları okurken şaşıracak ve bana galiz küfürler savuracaksınız, ama ben yine de bildiğimi okuyacağım:  AKP’ye bir şans daha tanıyın. OHAL ilanı Türkiye’de demokrasinin bittiği anlamına gelmez, gelişmeleri takip edip temkinli olmakta fayda var. Ama, AKP’nin tutumundan bağımsız olarak ekonomide hasar gün geçtikçe ağırlaşıyor ve piyasalarda çalkantının sonuna yaklaşmadık bile.

Öncelikle bu darbe girişiminin Erdoğan’ın kurguladığı bir tiyatro olduğu palavrasına zerre kadar inanmıyorum. Bu millet komplo teorileriyle o kadar zihni tecavüze uğradı ki artık hayal ve gerçeği ayırt edemiyor. Bu darbe Türkiye’yi bir kanser gibi saran din kökenli bir çetenin son çırpınışı idi. Ben Türkiye’de hala TSK’ne sadık nadir vatandaşlardan biriyim ve Genel Kurmay dahi FETÖ’nin varlığını kabul ediyorsa bana yeter. Ayrıca, hatırlatayım, FETÖ dışında PKK ve IŞİD’le de mücadale etmek zorundayız; Ordu ve polisin yarısı PERT olmuşken.

Öyleyse, suikastten 15 dakika ile canını kurtarmış, en yakın yaverleri ona ihanet etmiş, elleriyle büyüttüğü  Hakan Fidan’cığı darbe istihbaratın ondan esirgemiş bir cumhurbaşkanının da ruh haline biraz empati yapmak lazım.

Evet, OHAL Türkiye’de demokrasinin sonu olabilir, ama bu bir niyet okuma. Somut kriterler koyalım ortaya. Mesela kaç kişi  gözaltına alınırsa, AKP “malum şüphelileri” temizliyor diyeceğiz? 100 bin kişi? Mesela, Meral Akşener gözaltına alınırsa, ben AKP’ye yine kötü not veririm. Dün  Prof Sedat ve Vedat Laçiner kardeşler gözaltına alındı, işte kötü not.

CHP’nin Pazar günü Taksim’de yapacağı mitinge izin verilmezse, kötü not.

Hele Yeni Şafak’ın iddia ettiği gibi 8 bin şirkete kayyum atanacak, Kamu Personel Rejimi değiştirilip 10 binlerce memur ve işçiye yol verilecekse, tamam ben de AKP’ye empati duymaktan vazgeçerim.

Devamı için TIKLAYINIZ!