Asya Katılım Bankası Şirket Haberleri – (06.01.2014)

Açıklanacak Özel Durum/Durumlar:

Bankamızın Aralık 2013 ayı içerisinde döviz kurlarının yükseleceğini haber almak suretiyle, söz konusu dönemde gerçekleştirdiği dövizli işlemlerle tüm mevduatını veya tüm sermayesini dövize çevirerek 2 milyar Amerikan Doları kar / rant / kazanç elde ettiği şeklinde iftira niteliğinde haberler ve sosyal medya paylaşımları yayımlanmıştır. Türk Bankacılık sistemindeki dövizli işlem hacimleri ve Bankamızın mali büyüklüğü dikkate alındığında, gerçekle hiçbir şekilde bağdaşmayacağı ve Bankamızı karalamaya yönelik hazırlandığı aşikar olan bu haberler hakkında daha önce özel bir açıklama yapma gereği duyulmamıştır. Zira, böyle bir kazancın mümkün olamayacağı, en temel düzeyde finans ve bankacılık bilgisine sahip olan kişilerin dahi malumudur.

Ancak akla aykırı bu iddiaların ısrarla gündemde tutuluyor olması nedeniyle, Bankamızca açıklama yapma zorunluluğu hasıl olmuştur. Kamuoyu açıkça bilmelidir ki; Bankamız, iddia edilen dönem itibariyle gerçekleştirdiği döviz işlemlerinden herhangi bir kar / rant / kazanç elde etmemiştir. Gerçeğe aykırı tüm bu haber ve paylaşımlar aleyhine gerekli yasal yollara başvurulmuş olup, bu iftirayı yayımlamayı ve yaymayı sürdürenler ile ilgili yasal başvurularımız devam etmektedir.

Söz konusu iddialara yönelik tüm bilgi ve belgeler Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile paylaşılmış olup, iddiaların gerçeği yansıtmadığı ilgili tüm kamu otoritelerinin bilgisi d hilindedir. Asılsız iddialara cevap verilmesi adına, ekli tabloda Bankamızca söz konusu dönemde Bankamız döviz pozisyonu ve yapılan döviz işlemleri ile ilgili kambiyo kar/zarar raporuna ekli tabloda yer verilmekte olup, belirtilen dönemde Bankamız döviz işlemlerinden kar elde etmemiştir.

KAP’taki ilgili haberin detayı için: www.kap.gov.tr

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir