Asya Borsalarında Bugün – (16.12.2013)

Yatırımcılar, teşviklerin azaltımına yönelik işaretler görmek için yarınki Fed toplantısını beklerken, Çin’de öncü imalat endeksinin düşmesi üzerine Asya borsaları 4. gününde de gerileyerek 3 ayın en düşüğüne indi.

Asya’nın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp., yenin dolar karşısında güçlenmesiyle yüzde 1.9 değer kaybetti ve tüketime bağlı şirketler arasındaki düşüşe öncülük etti. Senex Energy Ltd., AWE Ltd.’a verdiği teklifin reddedilmesi sonrasında yüzde 8.4 düşüş kaydetti. AWE hisseleri yüzde 7.2 primlendi. Tokyo Electric Power Co., hükümetin faizsiz kredileri iki katına çıkarma planına ilişkin haber üzerine yüzde 1 değerlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 137.15 puana gerileyerek 13 Eylül’den bu yana en düşük kapanışını yaptı. Endeks geçtiğimiz hafta iyi gelen ekonomik verilerin, tahvil alımlarının azaltılacağı spekülasyonlarını desteklemesiyle yüzde 1.1 düşüş kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin yzüde 34’ü Fed’in bu hafta aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını azaltmasını bekliyor. Standard&Poor’s 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.5 düştü.

Piyasanın Fed’in yapacağı açıklamalar konusunda görüş ayrılığı yaşadığını söyleyen Londra’daki RMG Wealth Management LLP’nin yatırım genel müdürü Stewart Richardson, “Hisse senedi piyasaları Eylül’dekine kıyasla daha aşağı yönlü seyrediyor gibi görünüyor” dedi.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir