Asya Borsalarında Bugün – (15.08.2013)

Asya hisseleri şirketlerden gelen karışık kazanç verileri ve ekonomistlerin Fed tarafından varlık alımlarının önümüzdeki ay azaltılacağı öngörüleriyle beraber gösterge endeksin 6 haftanın en uzun kazanç periyodunu keserek düştü.

Satışlarının yaklaşık yüzde 68’ini okyanus ötesi piyasalarda gerçekleştiren Sony Corp. yüzde 1.6 düşerek Japon ihracatçıların yaşadığı düşüşe öncülük etti. Thai Beverage Pcl beklenenden daha düşük kâr ve satış açıklamasının ardından yüzde 5.2 geriledi. Dünyanın en büyük oyuncak tedarikçisi Li & Fung Ltd. firmanın toparlandığı açıklaması yapması üzerine yüzde 12’lik bir sıçrama gerçekleştirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 gerileyerek Tokyo saatiyle 15:31’de 135.16 puan oldu. Endekste yükselen her hisse başına 3 hisse düştü. 10 sektör grubundan 9 tanesi düşüş yaşadı. Endeks bu yılın en zayıf seviyesini gördüğü 25 Haziran’dan düne kadar yüzde 8.8 yükseldi.

Sidney’de bulunan Perpetual Investments yatırım piyasası araştırma direktörü Matthew Sherwood, “Piyasa geçtiğimiz bir kaç hafta boyunca iyi bir maraton geçirdi ve o yüzden bugün biraz satış baskısı görmemiz normal. Beklentileri karşılayamayan bir kaç bilanço açıklandı ve bilanço sezonu zaten baya karışık geçti. ABD işsizlik başvuruları yakından izlenecek” yorumunu yaptı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir