Asya Borsalarında Bugün – (15.03.2013)

Asya hisse senetleri, ABD’de dün açıklanan işsizlik başvurularının beklenmedik bir düşüş göstermesi ve Japonya’da parlamento üst meclisinin Haruhiko Kuroda’nın merkez bankası başkanlığını onaylamasının ardından değer kazandı. Bu hareket ile birlikte, gösterge endeks, üst üste dördüncü haftayı da kazançla geçmeye yönlendi.

Satışlarının yüzde 44’ünü Kuzey Amerika’da gerçekleştiren Japon otomobil şirketi Honda Motor Co. yüzde 2.6 değer kazandı. Sony Corp., Daiwa Securities Group Inc.’nin “al” tavsiyesi sonrası, Tokyo’daki işlemlerde, yüzde 11’lik bir sıçrama gerçekleştirdi. China Southern Airlines Co., Shanghai Securities News’ın, dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin’de artan talep nedeniyle yeni havalimanları inşaa edilmesine yönelik planlara ilişkin haberin ardından, yüzde 4.4 yükseldi ve Çinli havayolu şirketlerine gelen alımlara öncülük etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 yükselerek Tokyo saati ile 15:59’da 136.22 puana çıktı. Endekste, düşen iki hisse karşılığı yaklaşık üç hisse değer kazandı. Gösterge endeks, ABD perakende satışlarındaki hızlanma ve işsizlik başvurularındaki düşüşün dünyanın en büyük ekonomisinin hızlanmakta olduğu yolundaki işaretlere aktkıda bulunmasının etkisi ile bu haftayı yüzde 0.5 artışla geçmeye hazırlanıyor.

Melbourne’de Pengana Capital Ltd. Tim Schroeders, “Ekonomik ivmenin ılımlı da olsa halen pozitif olduğu konusunda bir güven seviyesi var,” dedi ve Bu durum, varlık tahsisinde, tahvilden çıkıp hisse senetlerine yönelmeyi getiriyor. Çin, emlak piyasasında balon oluştuğu yolundaki endişelerle birlikte, risk olarak kalmaya devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Asya gösterge endeksinde bu haftaki çıkışlar, Çin’de tüketici fiyatlarının son 10 ayın en hızlı çıkışını göstermesi ve Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan’ın para politikasının “artık gevşetilmediğini” söylemesi ile sınırlı kaldı.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir