Asya Borsalarında Bugün – (04.07.2012)

ABD’de beklentinin üzerinde gelen fabrika siparişleri verisi ve parasal genişlemeye ilişkin iyimserlik üzerine Asya borsalarında alımlar arttı.

Merkez bankalarının ekonomik büyümeyi desteklemek için harekete geçeceği spekülasyonu üzerine emtianın 2 ayın zirvesine tırmanması ve ABD’de fabrika siparişlerinin beklentinin üzerinde gelmesiyle Asya borsaları 6. gününde de yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi 6. gününde de artıda seyrederek, bu yılın en uzun süreli kazanç dönemine yöneldi.

BHP Billiton Ltd., ham madde fiyatlarındaki artış üzerine yüzde 2.3 değer kazandı. Satışlarının yüzde 23’ünü ABD’de kaydeden Japon inşaat ekipmanı üreticisi Komatsu Ltd. yüzde 2.2 yükseldi. Real Nutriceutical Group Ltd., milyarder Li Ka-shing’in şirketteki hisselerini artırması üzerine yüzde 11 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yzüde 0.5 kazançla 119.29 puana çıktı. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık2 hisse değer kazandı. Euro Bölgesi liderlerinin geçtiğimiz hafta bankaların yeniden sermayelendirmesi kurallarını gevşeterek, borç krizine ilişkin endişeleri hafifletmesinin ardından endeks, 10 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

Önümüzdeki haftalarda rallinin devam edebileceğini öngören UBS AG’nin güney Asya Pasifik bölgesi yatırım genel müdürü Kelvin Tay, risk iştahının açıldığını, önceliğin enflasyondan büyümeye döndüğünü söyledi. Tay, merkez bankalarının ekonomiyi teşvik etmek için harekete geçebileceğini ifade etti.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir