Asya Borsalarında Bugün – (03.05.2013)

Avustralian Macquarie Group Ltd.’ın kârının artması, ABD işsizlik başvurularının son 5 yılın en düşük seviyesine gerilemesi ve Avrupa Merkez Bankası’nın faizleri rekor düşüğe indirmesinin ardından Asya borsaları tırmandı.

Avustralya’nın en büyük yatırım bankası Macquarie, beklentinin üzerinde kâr açıklaması üzerine yüzde 9.7 değerlenerek 20 ayın en büyük kazancına işaret etti. Milyarder Cheng yu-tung’un kontrolündeki Hong Konglu inşaat şirketi New World Development Co., Hong Kong borsasında yerel otelleri için kotasyon hakkı kazanmasının ardından yüzde 4.9 primlendi. İnşaat ürünleri imalatçısı Fletcher Building Ltd., Goldman Sachs Group Inc.’in inşaat malzemesi hisselerinin görünümünü aşağı çekmesi üzerine yüzde 7.9 değer kaybetti.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 kazançla 481.33 puana çıkarak son 5 ayın en iyi 2 haftalık kazancına işaret etti. Endekste değer kaybeden her 2 hisseye karşılık 3 hisse değerlendi.

Avrupa, ABD ve Japonya’nın aynı zamanda parasal genişleme uyguladığının altını çizen AMP Capital Investors Ltd.’ın yatırım stratejisi müdürü Shane Oliver, piyasanın Avrupa konusunda daha az endişeli olduğunu, kârların artmayı sürdürdüğünü ve hisselerde 12 aylık dönemde olumlu beklentilerinin öne çıktığını söyledi. Oliver, ABD’deki konut göstergelerinin sağlam olmayı sürdürdüğünü, Fed’in beklemede kaldığını ve değerlemelerin de fena görünmediğini dile getirdi.

Bloomberg HT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.