Asya Borsalarında Bugün – (03.01.2014)

Çin’de imalat dışı PMI’ın Aralık’ta düşmesi ve New York Borsası’nın rekor yükseklerden gevşemesinin ardından Asya borsaları düşüş kaydetti.

Çin’in en büyük bankası Industrial&Commercial Bank of China LTd. yüzde 2.3 değer kaybetti. Avustralya’nın en büyük 2. petrol ve benzin üreticisi Woodside Petroleum Ltd., ham petrol vadeli kontratlarının 1 ayın en düşüğüne yakın seyretmesi üzerine yüzde 1.1 düştü. Güney Koreli artrit ilacı üreticisi Celltrion Inc., 1 numaralı hissedarının olası bir alım için görüşme yaptığını söylemesi sonrasında yüzde 6.4 primlendi.

MSCI Japonya hariç Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 kayıpla 460.62 puana gerileyerek 12 Aralık’tan bu yana en dik düşüşüne hazırlanıyor. Japon piyasaları bugün de tatil sebebiyle kapalı. Küresel hisseler 2013’te merkez bankası teşviklerinin Amerikan ekonomisinin hız kazanmasına ve Avrupa’nın en uzun süreli resesyonundan toparlanmasına yardımcı olmasıyla 9.6 trilyon dolar kazandı.

Son çeyrekteki güçlü rallinin ardından bir miktar kâr realizasyonu olduğunu belirten Baring Asset Management Ltd.’ın Asya varlık stratejisi müdürü Khiem Do., temellerin değişmediğini ve Çin’den gelen verilerin felaket olmadığını savundu.

Bloomberg HT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.