Asya borsaları aşağı yönlü

Çin’in finans merkezi Şanghay’ın, yavaş büyüme tahminlerine rağmen emlak kontrollerini sürdüreceğini açıklaması ve ABD’de ikinci el konut satışlarının beklentinin altında kalması sonucunda Asya borsaları düşüş kaydetti.

Asya’nın en büyük tüketici elektronikleri şirketi Samsung Electronics Co. yüzde 3.4 değer kaybederek, Hewlett-Packard Co.’nun 2. çeyrek kâr tahminlerinin beklentinin altında kalmasının ardından teknoloji hisselerindeki düşüşe öncülük etti. Çinli imar şirketi Agile Propert Holdings Ltd. yüzde 1.9 geriledi. Japonya’nın en az kârlı otomobil üreticisi Mazda Motor Corp., hisse satışları ve bankalardan kredi alarak 232.8 milyar yen artıracağını söylemesinin ardından yüzde 6.8 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 127.45 puana geriledi. endeks son 9 haftada ABD ekonomisinin ilerleme kaydettiğine yönelik sinyaller, Çin’in para politikasını gevşeteceği spekülasyonu ve Avrupa’nın borç krizini çözeceğine dair iyimserliğin etkisiyle ralli yaparak, Aralık 2005’ten bu yana en kaydettiği en kazançlı dönemi genişletti. Endekste yer alan hisseler, tahmini kazançların 14.7 katından fiyatlanıyor; bu oran rallinin başladığı 16 Aralık’ta 12.6 katı olarak seyrediyordu.

Yatırımcıların bir sonraki katalizi aradığı dönemde, kâr satışlarının öne çıktığını belirten White Funds Management’ın yönetici direktörü Angus Gluskie, yatırımcıların toparlanmanın yeniden tersine dönüp dönmeyeceğine ilişkin endişeleri olduğunu, Avrupa genelindeki kemer sıkma politikalarının da büyümeyi törpülediğini söyledi.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.