Asya Borsaları – (8.02.2024)

Asya borsaları Nikkei öncülüğünde yükselişte

Asya piyasaları Nikkei’nin 34 yılın en yüksek seviyelerine ulaşmasıyla çoğunlukla yükselişte; Çin’de üretici fiyatları düşmeye devam ediyor.

Japonya’nın Nikkei endeksi, Perşembe günü Asya-Pasifik piyasalarında, ülke merkez bankasının para politikasını agresif bir şekilde sıkılaştırmayacağını öne süren bir raporun ardından 34 yılın en yüksek seviyelerine ulaşarak yükselişe öncülük etti.

Yatırımcılar ayrıca Çin’in Ocak ayı enflasyon verilerini değerlendirdi ve Hindistan Merkez Bankası’nın faiz kararını bekledi.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi art arda iki gün boyunca düştükten sonra yüzde 1,71 oranında yükselirken, Topix yüzde 0,48 oranında değer kazandı.

BOJ başkan yardımcısı Shinichi Uchida’nın, merkez bankasının negatif faiz oranı politikasını sonlandırdıktan sonra bile agresif bir şekilde faiz oranlarını artırmasının muhtemel olmadığını söylediğini bildirdi.

Çin’in Ocak ayı tüketici fiyat endeksi yıllık yüzde 0,8 düşüşle ekonomistlerin beklediği yüzde 0,5’lik düşüşten daha dik oldu. Aylık bazda TÜFE, yüzde 0,4 beklenenden daha yavaş bir oran olan yüzde 0,3 arttı.

Hindistan Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yüzde 6,5 seviyesinde tutması bekleniyor.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi TÜFE duyurusunun ardından yüzde 0,47 düştü, ancak Çin CSI 300 endeksi yüzde 0,65 yükseldi.

Avustralya’da S&P/ASX 200 yüzde 0,47 artışla art arda üçüncü günde de kazançlarını sürdürdü.

Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0,5 yükselirken, küçük ölçekli Kosdaq yüzde 1,5’lik daha büyük bir kazanç elde etti.

Kaynak: Bloomberg HT