Asya Borsaları – (4.03.2024)

Nikkei ilk kez 40 bin sınırını aştı

Yatırımcılar Çin’in “İki Oturum” toplantısının sonucunu beklerken, Japonya’nın Nikkei endeksi 40.000 sınırını aştı.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi Pazartesi günü 40 bin sınırını geçerek S&P500 ve Nasdaq’in Cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasının ardından yaklaşık yüzde 1 artışla yeni bir rekor kırdı.

Daha geniş Topix endeksi yüzde 0,2 artışla 2.700 seviyesini aşarak yeni bir zirveye ulaştı.

Yatırımcılar bugün Çin’in “İki Oturum” toplantılarını da izleyecek; CSI 300 endeksi yükselişle açıldıktan sonra yüzde 0,1 düşüş yaşadı. Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,2 düştü.

“İki Oturum”, Çin yasama meclisi, Ulusal Halk Kongresi ve ülkenin en üst siyasi danışma organı olan Çin Halkının Siyasi Danışma Konferansı’nın eş zamanlı yıllık toplantılarını ifade ediyor.

Toplantılarda, Çin başbakanı Li Qiang’ın, gayri safi yurt içi hasıla büyüme hedefi de dahil olmak üzere dünyanın en büyük ikinci ekonomisine yönelik ekonomik ve politika hedeflerini ayrıntılandıran hükümetin çalışma raporunu sunması bekleniyor.

Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 1,2 yükselirken, küçük ölçekli Kosdaq yüzde 0,9 arttı. Kore piyasaları uzun bir hafta sonunun ardından işlemlere geri döndü.

Avustralya’nın S&P/ASX 200 endeksi Cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 7.745,6’ya ulaştıktan sonra yatay seyretti.

Emtialar cephesinde, petrol fiyatları hafif yükseldi; ABD ham petrol fiyatları, petrolün ağır topları Suudi Arabistan ve Rusya’nın yanı sıra diğer önemli OPEC+ üreticilerinin gönüllü ham arz kesintilerini uzatacaklarını söylemesiyle dört ay içinde ilk kez kısa süreliğine 80 dolar sınırını aştı.

Kaynak: Bloomberg HT