Asya Borsaları – (28.02.2024)

Asya borsalarında kırmızılar hâkim

Asya-Pasifik piyasaları Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın faiz oranlarını sabit bırakası nedeniyle çoğunlukla düşüşte; Hong Kong bütçesi bekleniyor.

Asya-Pasifik Borsaları, Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın faiz oranlarını sabit tutması ve yatırımcıların bu haftanın ilerleyen dönemlerinde ABD enflasyonu ve Çin verilerini beklemesi nedeniyle Çarşamba günü çoğunlukla düşüş yaşadı.

Çin’in imalat satın alma yöneticilerinin endeks verileri ve ABD’nin kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi) Perşembe günü açıklanacak.

Yeni Zelanda Merkez Bankası resmi nakit faiz oranını yüzde 5,50’de tutarak 15 yılın en yüksek seviyesinde tutarken, enflasyonun hedef aralığının oldukça üzerinde kaldığı uyarısında bulundu.

Ayrıca, emlak piyasasını canlandırabilecek ve daha fazla yabancı yatırım çekebilecek yeni güncellemeler için izlenecek olan Hong Kong’un bütçe duyurusu da radardaydı.

Avustralya’nın S&P/ASX 200 endeksi yüzde 0,1 düşerken, Yeni Zelanda’nın gösterge S&P/NZX 50 endeksi RBNZ kararının ardından yüzde 0,3 yükseldi.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,2, daha geniş anlamda Topix ise yüzde 0,3 düştü. Nikkei 225 hafta başında rekor seviyeye ulaşmıştı.

Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0,4 yükselirken, daha küçük ölçekli Kosdaq yüzde 1,4 arttı.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,2 düşerken, CSI 300 endeksi de yüzde 0,2 düştü.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!