Asya Borsaları – (27.11.2023)

Asya borsaları bölgeden gelen ekonomik verileri takip ediyor

Asya piyasaları, Çin’deki emlak stoklarının düşmesiyle kazanımlarını tersine çevirdi; Japonya’da hizmet enflasyonu yükseliyor.

Asya-Pasifik piyasaları haftaya büyük ölçüde düşüşle başladı; Çin piyasaları emlak stokları nedeniyle sürüklendi ve Japonya’da hizmet enflasyonu 45 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Japonya’nın hizmet ÜFE’sinin Ekim ayında yüzde 2,3 artarak Ocak 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ve önceki aydaki yüzde 2’lik verinin üzerine çıktığını gösterdi.

Hükümet tarafından açıklanan verilere göre, Pazartesi günü Çin’in sanayi kârları Kasım ayında da azalmaya devam etti, ancak neredeyse bir yılın en yavaş temposunu yaşadı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Kasım ayına ait resmi fabrika faaliyet rakamlarını Perşembe günü açıklayacak, aynı ölçüye ilişkin Caixin anketi ise Cuma günü yayınlanacak.

Avustralya, merkez bankasının politika hamlelerine dair ipuçları sunacak olan Ekim ayı enflasyon rakamlarını Çarşamba günü yayınlayacak. Hindistan’ın Eylül ayında sona eren üç aylık gayri safi yurt içi hasıla rakamları Perşembe günü geç saatlerde açıklanacak.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 1,04 düşerken, Çin anakarası piyasaları da negatif bölgedeydi; CSI 300 endeksi yüzde 1,03 kayıp yaşadı.

Avustralya’da S&P/ASX 200 yüzde 0,44 kayıpla günün erken saatlerindeki kazançlarını tersine çevirdi.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi de yüzde 0,43 kayıp yaşadı ancak endeks 3 Temmuz’da gördüğü 33 yılın en yüksek seviyesi olan 33.753,33’ü kırmaya yakın. Bu arada Topix yüzde 0,39 kayıp yaşadı.

Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0,1 artışla pozitif bölgedeki tek önemli gösterge olurken, küçük ölçekli Kosdaq yüzde 0,36 kayıp yaşadı.

Kaynak: Bloomberg HT