Asya Borsaları – (24.02.2023)

Asya’da BOJ adayının sözleri yankı buldu

Asya-Pasifik piyasaları Cuma günü Japonya Merkez Bankası Başkan adayı Kazuo Ueda’nın konuşmasından sonra karışık seyirde işlem gördü.

Nikkei 225 yüzde 1.09 arttı ve topix yüzde 0.57 arttı. Japonya’nın ocak ayında çekirdek enflasyonu, 1981’den bu yana en yüksek olan yüzde 4.2 arttı.

Avustralya’da S & P/ASX 200 yüzde 0.32 arttı. Güney Kore’nin Kospi fraksiyonel olarak düşerken, Kosdaq yüzde 0.35 düştü.

Hong Kong’un Hang Seng Endeksi yüzde 1.62 düşüşle işlem gördü ve Hang Seng Tech Endeksi yüzde 2.24 düştü. Çin anakarasında, Shenzhen bileşeni yüzde 0.84 düştü ve Şanghay Bileşik yüzde 0.63 daha düşüktü.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) başkan adayı Kazuo Ueda, mevcut durumda destekleyici politikaların devamını desteklediğini ancak fiyatların görünümü iyileşirse merkez bankasının para politikasını gözden geçirmesi gerekeceğini söyledi.

Başkanlığa atanma sürecinin bir parçası olarak Japon parlamentosuna hitap eden Ueda, yüzde 2 seviyesindeki enflasyon hedefine istikrarlı bir şekilde ulaşılması halinde BOJ’un devasa tahvil alımlarını sonlandıracağını ifade etti. Ueda, bunun zaman alacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Bloomberg HT