Asya Borsaları – (22.02.2024)

Asya borsalarında Nikkei rekor tazeledi

Japonya’nın Nikkei endeksi 1989’da tüm zamanların en yüksek rakamını geride bıraktı; Kore Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tuttu.

Japonya’nın Nikkei endeksi, yatırımcıların ülkeden gelen karamsar ticari aktivite verilerini umursamamasıyla Perşembe günü rekor seviyeye ulaşırken, diğer Asya-Pasifik piyasaları yeşil renkte işlem gördü.

Nikkei 225, 1989’da ulaşılan önceki rekor olan 38.915,87’yi geride bırakarak 38.924,88’e ulaştı.

Nikkei 225, yatırımcıların Japonya’nın Jibun Bank satın alma yöneticilerinin Şubat ayı endeks verisinin ticari aktivitenin bir kez daha daraldığını gösterdiğini değerlendirmesiyle yüzde 1,6 yükseldi.

Avustralya’da S&P/ASX 200, ülkenin Judo Bank bileşik satın alma yöneticileri endeksinin Şubat ayı için 51,8 seviyesinde büyümeye dönüş göstermesiyle yüzde 0,04 artışla marjinal bir yükselişle işlem gördü.

Aylık endeks, Avustralya imalat ve hizmet sektöründeki iş faaliyetlerine ilişkin öncü bir göstergedir.

Kospi yüzde 0,37 daha yüksek işlem gördü. Kore Merkez Bankası’nın faiz oranı kararını daha sonra açıklaması planlanıyor; ekonomistler bankanın faiz oranlarını yüzde 3,50 seviyesinde tutmasını bekliyor.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,24 yükselişle açılırken, Çin’in CSI 300 endeksi yüzde 0,31 artışla açıldı.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!