Asya Borsaları – (21.11.2023)

Asya borsaları teknoloji hisseleri öncülüğünde yükseldi

Asya piyasaları, teknoloji ve Çin emlak hisselerinin yükselişe geçmesiyle büyük ölçüde yükseldi. Asya-Pasifik piyasaları Salı günü teknoloji ve Çin emlak stoklarındaki kazanımların etkisiyle büyük oranda yükseldi.

Bloomberg’in konuya aşina kaynaklardan alıntı yaparak Çinli düzenleyicilerin aralarında China Vanke ve Longfor Group Holdings’in de bulunduğu bir dizi finansmana uygun 50 geliştiriciden oluşan bir liste hazırladığını bildirmesinin ardından Çin emlak hisseleri yükseldi.

CEO Satya Nadella’nın eski OpenAI şefi Sam Altman’ın yeni bir yapay zeka araştırma ekibine liderlik etmek üzere teknoloji devine katılacağını söylemesinin ardından Microsoft hisseleri yüzde 2 değer kazanarak 52 haftanın en yüksek seviyesine ulaşırken Asyalı çip isimleri de yükseldi.

Chipmaker Nvidia da Salı günkü kazanç raporu öncesinde hisse senedini yüzde 2,3 oranında artırarak tüm zamanların en yüksek seviyesinden kapattı.

Asya’daki yatırımcılar ayrıca Güney Kore’nin Ekim ayı üretici fiyatlarının yanı sıra Yeni Zelanda’nın Ekim ayı ticaret rakamlarını da değerlendirecek.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 1,28 artarken Hang Seng Tech endeksi yüzde 1,85’lik daha büyük bir kazanç gördü. Anakara Çin piyasaları da yüzde 0,49 artışla pozitif bölgede yer aldı.

Avustralya’da S&P/ASX 200 Pazartesi gününden itibaren yüzde 0,16 artışla kazançlarını sürdürdü.

Japonya’da Nikkei 225 yüzde 0,13 kayıp yaşarken Topix yüzde 0,21 kayıp yaşadı.

Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0,8 yükselirken, küçük ölçekli Kosdaq yüzde 0,47 artış gösterdi.

Kaynak: Bloomberg HT