Asya Borsaları – (20.01.2023)

Asya borsaları yükselişte

Asya-Pasifik’teki piyasalar, yatırımcıların Japonya’nın enflasyon verilerini sindirmesiyle Cuma günü çoğunlukla yüksek işlem gördü. Ülke çapında çekirdek tüketici fiyat endeksi, Aralık ayında yıllık bazda yüzde 4 artarak 1981’den bu yana en hızlı artışını kaydetti.

Nikkei 225 yüzde 0,11 yükseldi ve Topix yüzde 0,22 yükseldi. 10 yıllık Japon Devlet Tahvili getirisi, merkez bankasının tolerans aralığının üst tavanının biraz altında, yüzde 0,406’da durmak için yavaşladı.

Güney Kore’de Kospi yüzde 0,16 ve Kosdaq yüzde 0,4 yükseldi. Avustralya’da S&P/ASX 200, önceki kayıplarını yüzde 0,13 oranında artırdı.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,94 arttı ve Hang Seng Tech endeksi yüzde 1,67 yükselerek bölgedeki kazançlara öncülük etti.

Anakara Çin’in Shanghai Composite’i, ülkenin merkez bankasının Çin’in 1 yıllık ve 5 yıllık kredi faiz oranlarını değiştirmemesiyle yüzde 0,54 daha yüksek işlem gördü. Shenzhen Bileşeni yüzde 0,6 arttı.

Yatırımcıların yavaşlayan enflasyon belirtilerine rağmen Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam edeceğine dair endişelerinin artmasıyla, Wall Street’teki hisse senetleri Perşembe günü düştü. Dow Jones Sanayi Ortalaması, kısa ömürlü bir yeni yıl rallisinden elde ettiği kazanımları geride bırakarak üst üste üçüncü negatif seansını gördü.

Kaynak: Bloomberg HT