Asya Borsaları – (17.03.2023)

Asya borsaları yükselişte

Asya piyasaları, Wall Street bankalarının bankacılık sistemini desteklemek için harekete geçmesiyle yükseldi.

Asya-Pasifik piyasaları, büyük Wall Street bankalarının bankacılık sistemine olan güveni artırmak amacıyla First Republic Bank’a 30 milyar dolarlık mevduat taahhüt etmesinden sonra Cuma günü çoğunlukla yükseldi. 11 bankadan oluşan grup Bank of America, Wells Fargo, Citigroup ve JPMorgan Chase’i içeriyordu.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 1,21 yükseldi ve Hang Seng Tech yüzde 3,38 arttı. Çin anakarasında, Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 0,32, Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0,77 arttı.

Japon piyasaları, Nikkei 225 yüzde 0,68 ve Topix yüzde 0,74 artışla yükseldi.

Güney Koreli Kospi de yüzde 0,66 yükselirken, Kosdaq yüzde 1,74 ile daha büyük bir kazanç gördü. Avustralya’da S&P/ASX 200, bankaların perşembe günkü kayıplarını tersine çevirerek küçük kazançlar görmesiyle yüzde 0,21 yükseldi.

Nasdaq Composite, krizin Fed’i gelecek haftaki toplantısında para politikasına ilişkin görünümünü değiştirmeye itebileceği umuduyla yatırımcıların teknoloji hisseleri satın almasıyla yüzde 2,48 yükselerek en büyük kazançları elde etti.

ABD’de hisse senetleri, bankacılık kurtarma anlaşması haberlerinin ardından işlem gününün sonlarında yükseldi ve üç ana endeks de kapandı.

Kaynak: Bloomberg HT