Asya Borsaları – (13.02.2024)

Asya borsaları Nikkei öncülüğünde yükselişte

Asya-Pasifik piyasaları, Güney Kore ve Singapur da dahil olmak üzere daha fazla piyasanın Ay Yeni Yılı tatilinden ticarete dönmesiyle çoğunlukla yükseldi.

Japonya’nın kurumsal mal fiyat endeksi Ocak ayında yüzde 0,2 artarak ekonomistlerin beklediği yüzde 0,1’i aştı. Bu, Aralık ayı için revize edilen yüzde 0,2 büyüme oranıyla karşılaştırılıyor.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi açılışında yüzde 1,82 artışla 37 bin sınırını aşarak 34 yılın en yüksek seviyelerini zorladı; Topix ise yüzde 1,02 yükseldi.

Nikkei kazanımlarını sürdürür ve bu seviyenin üzerinde kapanış yaparsa 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşacak. İlk olarak Cuma günü gün içi bazda 37 bini geçti.

Güney Kore’de Kospi ticarete dönerken yüzde 1,16 oranında değer kazanırken, küçük ölçekli Kosdaq yüzde 1,28 oranında artış gösterdi.

Avustralya’da S&P/ASX 200 güne marjinal bir düşüşle başladı ve art arda üçüncü gün kayıplara imza attı.

Çin’de piyasalar Ay Yeni Yılı tatili nedeniyle hafta boyunca kapalı. Hong Kong Salı günü kapalı ancak Çarşamba günü ticarete devam edecek.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!