Astor Enerji Hisse Yorumu / İnfo Yatırım – (2.05.2024)

Büyüme ve Değer Arasında Sağlam Bir Denge

AL
Kapanış Fiyatı: 93,80
Hedef Fiyat: 181,00
Potansiyel Getiri: %93

Astor Enerji’yi %93 Potansiyel Getiri 181,00 TL Hedef Fiyat ile Hisse Önerileri Listemize Ekliyoruz.

Astor, En Büyük, En Karlı ve En Hızlı Büyüyen Transformatör Üreticilerinden Birisi

1983 yılında kurulan Astor, %14 yurt içi ve %9 ihracat pazar payıyla Türkiye’nin en büyük ve en hızlı büyüyen transformatör/şalt malzeme (elektrik devrelerinin kontrolünü yapan, devrelerin korunmasını sağlayan ve bu devrelerin anahtarlanması için kullanılan malzeme) üreticilerinden biridir. Şirket, kendisini enerji altyapı pazarında büyük bir oyuncuya dönüştürüyor. Astor’un evrimi, 2013 yılına kadar dağıtım transformatörleri üretmekten, çeşitli segmentlere kapsamlı bir genişlemeye ve ürün portföyünün çeşitlendirilmesine doğru bir dönüşümle belirlendi. Şu anda şirket, tüm enerji altyapı pazarına ekipman ve hizmet vermektedir.

Şirket, 2019 ile 2023 arasında dolar cinsinden %31 gelir artışı (Yıllık Bileşik Büyüme Oranı (YBBO)) ve %35 FAVÖK marjı ile sektör içinde önemli büyüme rakamlarına ulaştı. İleriye dönük projeksiyonlarda, şirketin 2030 yılına kadar sabit marjlarla %20 dolar cinsinden YBBO sağlamasını bekliyoruz. Beklediğimiz çift haneli YBBO Avrupalı üreticilerle karşılaştırdığımızda (Siemens, ABB ve Schneider) makul seviyelere işaret etmektedir.

Arz Sıkıntısı Fiyatların Artmasına Ve Teslim Sürelerinin Uzamasına Neden Oluyor

Transformatör altyapısı ABD ve Avrupa’da genel olarak 1950—1970 yılları arasında kurulmuştur. Transformatörler enerji şebekelerinin vazgeçilmez ekipmanları arasında yer almaktadır. Yeni elektrik üretim tesislerinin kurulumu, transformatörlere olan talebi arttırmıştır. Mevcut kurulu transformatörler 60 yıllık tasarım ömrüne ulaşmıştır. Önümüzdeki dönemde onlarca yıl sürebilecek bir değiştirme programı beklentisi oluşmaktadır.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: İnfo Yatırım